PRŮVODCE       zpět

průvodce ve formátu *.doc ke stažení

SLOVNÍK
Dobrý denKaliméradobrý večerKalispéra
Ahoj, nazdarJásu, AndioNashledanou Chérete
Kde bydlíte? Pů menéte? Mluvíte řecky? Miláte eliniká?
Ne nemluvím. Ochi, den milao. Rozumím trochu. Katalavéno ligo.
Nerozumím. Den katalavéno. Mluvím česky. Miláo tsechiká.
Mluvím anglicky. Miláo angliká. Ano Ne
Ne Ochi Děkuji Efcharistó
Prosím Parakaló moře sálasa
autobus leoforia letiště aerodrómio
pláž paralía loď karávi
olivy eliés chleba psómi
sýr tiri rajčata domates
víno krasi doktor jatros
lékárna farmakjio nemocnice klinikji
policie astynomia banka trapeza
pošta tachjidromo 0 midhen
1 énas, mía, ena 2 dhio
3 trio 4 tesera
5 pende 6 exi
7 efta 8 ochto
9 enia 10 dheka
20 ikosi 100 ekato
pondělí dheftera úterý trity
středa tetarty čtvrtek pempty
pátek paraskjevi sobota savato
neděle kjiriakji dnes simera
zítra avrio včera chtes
předevčírem prochtes voda nero
chléb psomi mléko ghala
sýr tyri pivo bira
čaj cai káva kafes
ryba psari vejce avgha
ovoce fruto prosím? oriste?
dobře kala v pořádku endaxi
potřebuji chriazome dejte mi ... prosím dhoste mu .... parakalo

V Řecku se píše tzv. alfabetou (vzpomeňte si na školní geometrii - alfa, beta,...) takže slovíčkům psaným latinkou většinou nikdo nerozumí. Při domluvě se spolehněte na angličtinu nebo němčinu.


INFORMACE
Velvyslanectví České republiky v Řecké republice je v Athénách, Palaio Psychiko, ulice Seferi, telefon (01)6.71.06.75, úřední hodiny Po až Pá 9.00 až 11.00 hodin.
Na Krétě není žádné české zastupitelství.
Lékárny- jsou označeny zeleným křížem v bílém poli a nápisem Farmakeion (Farmakeion).
Řecký rozhlas vysílá na stanici Rádio 1 předpověď počasí každý den v 6:35 hodin a zprávy v angličtině, němčině, francouzštině a v arabštině ve společné relaci od 7:30 do 7:55 hodin, v neděli již od 7,15 hodin.
Váhy a míry - V Řecku se užívá metrický systém, přesto však některé míry a váhy jsou uváděny v mírách užívaných na britských ostrovech.
pinta -0,57 l
míle - 1609 m
libra - 453,59 g
coul - 25,4 mm.
F -> O C vzorec (O F–32) * 5 / 9
70°F = 21,1 °C
80°F = 26,6 °C
90°F = 32,2 °C
100°F = 37,8 °C
Možná nedorozumění - V řečtině "ne" znamená české "ano", zápor vyjadřují Řekové slovem "ochi". Aby nedorozumění bylo úplné, Řekové při nesouhlasu kývají hlavou seshora dolů a při souhlasu vrtí hlavou ze strany na stranuSANTORINI
Orientace
Ostrov Thera, nazývaný také Santorin, patří k nejjižnějším z Kykladských ostrovů. Nachází se mezi Krétou a řeckou pevninou. Santorini má plochu 76 km 2 a asi 8500-10000 obyvatel. Délka ostrova je 18km šířka od 2 do 6 km.

Památky a zajímavosti
Thera byla původně ostrovem okrouhlého tvaru s vulkanickým kuželem zvaným Strongyli. Jeho aktivní činnost vyvrcholila největší erupcí kolem roku 1500 př.n.l. Vulkán Strongyli byl výbuchem rozmetán a místo něho vznikla řada ostrůvků s kalderou (kotlinou v propadlém sopečném kuželu). Tento výbuch zasáhl i Krétu a pobřeží Malé Asie. Na samotné Krétě, která leží 125 km jižněji od Santorinu, byly z větší části zničeny paláce mínojské kultury včetně paláce v Knossu a obyvatelstvo bylo přinuceno k odchodu. Výbuch sopky přikryl Calliste ("Nejkrásnější" - takové bylo jméno ostrova v dávných dobách) vrstvou pemzy a popela do výše 50 m a pohřbil vzkvétající minojské osídlení.
Po této přírodní katastrofě se kráter propadl do hlubin moře. Dnes se na jeho místě nalézá široká zátočina. Poklidné souostroví tvoří největší ostrov Théra, která podkovovitě obepíná záliv, menší ostrov Therasia a miniaturní Aspronisi, který leží přímo ve vstupu do zálivu a dva drobné ostrůvky Nea Kaimeni a Palea Kaimeni, které jsou uvnitř zálivu, a jako by tvořily pás kolem celé zátočiny. To je vše, co zůstalo z celého ostrova nebo spíše z celé sopky z mramoru a břidlice, jejíž kráter se nacházel zhruba uprostřed dnešní zátoky.
Lokalita starověké Théry (nesmíme ji zaměňovat s dnešním hlavním městem ostrova), ležela na východním pobřeží, na vyvýšeném místě nad pláží Perisssa. Bylo to chráněné a těžko přístupné místo, které si později v 11.stol.př.n.l. zvolili dórští osadníci za místo budování svých usedlostí. Mezi důležitou další osadu na ostrově patřilo Akrotiri. Nejvyšší "hora"ostrova - Profitisilias (566 m.n.m.). Cesta vede po příjemném písčitém břehu narušeném několika liduprázdnými turistickými komplexy až k vesničce Kamari, odkud začíná stoupat po strmém kamenitém svahu. Na úpatí míjíme několik nuzných políček obdělávaných pár ubohými rolníky. Vrchol je obsazen vojenskou komunikační základnou. Je odtud úžasný výhled na celý ostrov. Zřetelně tak vyniká jeho okrouhlý tvar. Snažím se představit sopku, která zde kdysi stála a potom se v kusech rozletěla.. Tektonická aktivita zde ovšem neustala. Přibližně ve středu kruhu (tedy pravděpodobně nad ústím sopouchu) leží menší ostrůvek - Nea Kameni, který z moře vyvřel až dlouho po hypererupci. Posledních změn tento sirně nehostinný kus skály doznal až na začátku našeho století a dým z něj prý občas stoupá dodnes. Scházíme do Pyrgosu, což je docela pohodová víska, kterou její 'vnitrozemská' poloha uchránila před turismem. Profitisilias je na svých západních svazích pokryt mnohametrovou vrstvou bíle sopečné strusky - lehoučké 'pěnové' horniny fragmentované na menší kameny. Geologická různorodost ostrova je vůbec fascinující.

Fira
Hlavní město ostrova asi 10 km od přístavu Athinios. Je postavena na skále na nabízí krásný výhled na vulkán.
Fira se díky turistice rozvijí a protahuje se směrem od Firostefani and Imerovigli a nabízí mnoho množností k noclehu, jídlo, pití, mnoho možností k nákupu.
Z pamětihodností nabízí mnoho malých kostelů, monastýrů (ortodoxní a katolické) a archeologické museum.
Napravo od vulkánu můžete vidět zajímavý skalní útvar Skaros, za sopkou je vidět malý ostrůvek Thirasia a několika vesničkami, který je pozůstatkem původního ostrova Santorini.

Oia
Nejkrásnější vesnička zavěšená na skále na severním pobřeží ostrova, nádherný západ slunce.
Ideální pro klidnou dovolenou, klidné aleje, ubytování, hotely.
Oia nabízí dva rozdílné pohledy na ostrov - sopka (Palia Nea Kameni) a malý ostrůvek Thirasia.
Z Oia jezdí lodě na Thirasia.

Kamari
Severozápadně asi 10 km od Fira se nachází Kamari. V dávných dobách bylo Kamari přístav a nazývalo se Ia. V okolí bylo nalezeno mnoho archeologických památek. Město se rychle rozvijí kvůli blízkosti moře a pláží. Na východě města jsou pláže s černým pískem a na jihu hory Mesa Vouno.

MUZEA
Zvýhodněné vstupenky - za € 8 - do Archeologického musea, Musea prehistorické Thery, archeologické naleziště Akrotiri a Ancident Thera
Megaron Gyzi
Museum je v Theře, za katolickou katedrálou. Museum shromažďuje mapy, fotografie Kykladských ostrovů od 16. do 19. stol. Zajímavé jsou fotografie Thery před a po zemětřesení v roce 1956.

Museum prehistorické Thery
Museum ve Fiře shromažďuje nálezy z Akrtotiri, dřívějších vykopávek v Potamos a dalších zachraňovacích pracích na ostrově.
Výstavy jsou uspořádány do pěti oddělení:
- historie výzkumů na Theře
- geologie Thery
- historie ostrova od ranného neolitu- výstava obsahuje fosilie rostlin, které byly objeveny při na Theře a archeologické nálezy. Úlomky neolitické keramiky, mramorové sošky, a první kovové nástroje.
- historie od 17.stol.př.n.l. - mnoho nálezů z doby největšího rozkvětu Akrotiri - příbory, domácí nástroje, nářadí a zbraně, tabulky s lineárním písmen A. Nástěnné malby - paní a papyrus, modrá opice a fragmenty jiných (Afričanka, opice, ptáci, květinové motivy). Množství váz, skladovacích pithos s býky, vázy z kamene, zlaté figurky.
- vykopávky z Akrotiri - plány města, nástěnné malby, nádobí, šperky.Z maleb a váz je vidět vliv okolních kultur.
Otevřeno - mimo Po 8.30-15.00 - 3€

Folklorní museum
Folklorní museum v Kontohori, Fira bylo vybudované ve skalním domě v roce 1861. Uchovává sbírky na výrobu sudů, bot, vinařství a další místní umění.

Bellonio kulturní centrum a knihovna
Vedle pošty. Sbírky knih o Santorini.

Archeologické museum
Umístěno ve Fira uchovává památky na dlouhou historii ostrova. Postaveno v roce 1960 jako náhrada za museum zničené zemětřesením v roce 1956.
Nejzajímavější exponáty:
Therská amfora s geometrickou dekorací - přiklad práce místních řemeslníků, vyrobena mezi 8. - 6. stol. př.n.l.
Amfora z pohřebiště Ancient Thera- opět výrobek místních řemeslníků - datovaná začátek 7. stol. př.n.l.
Velký pithos s reliéfní výzdobou - příklad kykládského umění z 7 stol. př.n.l., unikátní je jeho nález na Thera. Pochází z dětského hrobu z Ancient Thera, datovaný 675 př.n.l.
Spodní část a torzo pohřební výzdoby - první z soch nalezených na pohřebišti Ancient Thera. Datovaná do 7.stol. př.n.l.
Atická černá figurální amfora -zdobená výjevy z mytologie část je zdobena jezdci na koních a lučištníky. Nalezena v Ancient Thera and datovaná do druhé poloviny 6.stol.př.n.l.
Vulkanický balvan - vážící 480 kg, který byl zvednut atletem Eumastasem. Nápis říká - "Eumastas, syn Kritobolosův, mne zvedl ze země.
Otevřeno - mimo Po 8.30-15.00 - 3€

Námořní museum
Umístěno v Oia pěkném městečku na severu Santorini, uchovává předměty vztahující se k historii mořeplavby na ostrově.
otevřeno-mimo PO - 3€

Akrotiri
Počítalo se mezi jednu z nejdůležitějších prehistorických osad Egejské oblasti. První obyvatelé se zde objevili již v pozdním neolitu (od 4.tis.př.n.l.). Během ranné doby bronzové (3.tis.př.n.l.) se na tomto území už nacházela rozrůstající se osada a ve střední a pozdní době bronzové (asi 20. - 17. stol.př.n.l.) se Akrotiri stalo jedním z hlavních městských center a přístavů Egejské oblasti.Velká rozloha osady (asi 20 hektarů), dobře promyšlená kanalizace, kultivované, několikaposchoďové domy s úžasnými nástěnnými malbami, nábytek a nádoby, to vše ukazuje na obrovský rozvoj a prosperitu. Mnoho importovaných předmětů, nalezených v domech, také poukazuje na širokou síť vnějších vztahů, které Akrotiri udržovalo s okolním světem. Bylo v kontaktu s Krétou, ale také obchodovalo s řeckou pevninou, Kyprem, Sýrií a Egyptem. Život ve městě byl poté přerušen v poslední čtvrtině 17. stol.př.n.l., kdy obyvatelé byli nuceni opustit město v důsledku několika zemětřesení. Exploze následovala velmi brzy. Vulkanický materiál překryl celý ostrov a město samotné. Nicméně, díky lávě bylo celé město se svými budovami a jejich částečným vybavením zachováno, až do dnešních dob, podobně jako v Pompejích. Také zde, stejně jako Pompejích, z lávy povstala luxusní obydlí o několika patrech s podzemními sklady na potraviny a jednotlivými dílnami. Zde také archeologové nalezli nepřeberné množství amfor, ve kterých byly nalezeny ještě pozůstatky vína a oleje. Stěny domů byly vyzdobeny překrásnými nástěnnými malbami, které jsou dnes vystavěny v Národním archeologickém muzeu v Athénách. Mezi nálezy úplně chyběly snadno a lehce dostupné věci jako šperky a ozdoby z drahých kovů, gemy a pečetidla z drahokamů a další šperky ze slonoviny. Nalezeny byly naopak zbytky keramiky, ale i keramika samotná v jednotlivých podlažích těchto domů, které sloužily jako sklady nebo snad i obchody. To nasvědčuje tomu, že obyvatelé starobylé Thery stačili zavčasu utéci a zachránit se tak před erupcí, která následovala po silném zemětřesení.
Mnoho století po katastrofě zůstaly oblasti pokryté lávou neobydlené. Hledání důkazů o původním osídlení Akrotiri začalo již ve druhé polovině 19. století.
Archeologické výzkumy se na Théře provádějí běžnou metodou velkoplošného odkryvu v přesně vymezených čtvercích. Jsou ovšem hodně náročné a vyžadují značná opatření. Po odstranění tufu nad stavbami se v místech, kde nejsou žádné architektonické pozůstatky, vyhloubí šachty s půdorysem asi 2 na 2 metry, do nichž se zapustí do betonu zalité ocelové pilíře, které pak jednak nesou zčásti průhlednou střechu a jednak zpevňují terén a brání sesouvání stěn. Dosud byla odkryta pouze malá část města, z níž nelze usuzovat, ani o kterou část městské zástavby se jedná, natož pak na její celkový rozsah.
Současné archeologické výzkumy se orientují na několik oblastí, které poskytují dostatek informací.
Mezi ně spadá sektor B, který zahrnuje dvě oddělené budovy, kde se jedna dotýká druhé. Z prvního patra západní budovy pochází známá nástěnná malba Antilop a boxujících dětí.
Dále je to Západní dům, který je relativně malý, ale velmi dobře organizovaný. V přízemí jsou obchody, pracovny, dílny a kuchyně. První poschodí se skládá z prostorných komor, které byly užívány asi jako prádelny, místnosti pro uskladnění hliněných nádob, umývárny a dvou místnosti vedle sebe, ozdobených nádhernými freskami.
Komplex Delta zahrnuje čtyři budovy. Pokoj ve východní budově je dekorován nástěnnou malbou označovanou jako Jaro. Ta přímo vyjadřuje ducha thérské kultury: je namalována na třech stěnách menší místnosti a znázorňuje jarní den s vlaštovkami, jež se líbají ve vzduchu nad rudými liliemi kolébajícími se ve větru na vysoké skále. V této budově byly také nedávno objeveny tabulky s lineárním písmem A. Mezi poslední větší komplex patří Dům žen, který je prostorný, dvoupatrový a je označen podle fresek, které dekorují vnitřek budovy.
Všechny fresky, které byly dosud objeveny a zrestaurovány, jasně dokumentují obrovský zájem a soužití s přírodou, které museli Théřané mít a tím pádem se motiv přírody objevoval velmi často na různých vyobrazeních.
Xeste 3: Velká budova, nejméně dvě patra vysoká se čtrnácti místnostmi v každém poschodí. Některé místností byly spojeny mnohonásobnými dveřmi a ozdobeny velkolepými nástěnnými malbami. V jednom z ty tam bylo "Lustral bazen", který je považován za posvátný.
Nejzajímavější fresky jsou na oltáři a zobrazují česáče šafrán. Malíř zde zobrazil tři ženy v poli s rozkvetenými krokusy a oltářem, zaneprázdněné sbíráním krokusů, které nabízejí sedící bohyni. Obraz je lemován modrou opicí a ptákem Noh. Dle stavitelských zvláštností stavby a témat fresek, se předpokládá, že Xeste 3 bylo využívané pro výkon nějakého druhu obřadu.
Xeste 4. To je velkolepá třípatrová stavba, dosud největší vykopaná. Průčelí je sestaveno z pravoúhlých kvádrů tufu. Dosud objevené fragmenty fresek zobrazují muže v zástupu.
Pravděpodobně to byla veřejná budova, soudě podle neobvykle velkých rozměrů, působivého zevnějšku a výzdoby zdí.
Nálezy z vykopávek v Akrotiri jsou vystaveny v museu prehistorické Thery.
Otevřeno - denně 07.30-19.00 - 5€

Ancient Thera
Starověká Thera, klasické město ostrova je umístěné na Mesa Vouno, 396 m. nad mořem. Bylo založeno v 9.stol.př.n.l. dorskými obyvateli kolonie jejichž vůdcem Theras a bylo obývané do ranně byzantského období.
Zachované rozvaliny patřit k helénským a římským fázím města. Obytná oblast a větší část hřbitovů byla vykopaná německými archeology mezi lety 1895 a 1902. Hřbitovy na severovýchodních a severozápadních svazích Sellady byli vykopaný N. Zapheiropoulos v roce 1961-1982.

Svatyně Artemidoros, zcela vytesaná do skály, zasvěcená Artemidoros Perge. Do skály jsou vyryté nápisy a symboly uctívaných bohů - orel pro Dia, lev pro Apolla, Delfín pro Poseidona, je zde také portrét zahalené Artemidoros, zakladatelky svatyně. Celá svatyně byla vybudována na konci čtvrtého nebo začátku třetí století př.n.l.

Agora leží téměř v středu města. Jeho jižní část byla vlastně obchodní centrum a střední byla správní centrum. Severní část byla dostavěna v římském období - sloupoví, památníky a chrám postavené na počest slavných osob.

Královské Stoa (46 x 10 m.) bylo vybudované za vlády Augusta (prvního století n.l.) na jihovýchod od agory. Hlavní vstup je na východní straně, směrem k agoře, střecha je podepírána dórský sloupořadím podél osy stavby. Sochy členů Ceasarovy rodiny byly postaveny v severní části. Dvojice desek na západní stěně oznamuje, že sloupoví bylo opraveno v roce 149 n.l. Kleitosthenesem.

Dionýsosův chrám. Malý dórský chrám s malou celou a procelou, postavený na umělé terase na sever od agory. Průčelí a střecha byly zhotoveny z mramoru zatímco zbytek stavby byl z místního kamene. Datován do 3. stol.př.n.l. (Helénské období).

Svatyně na jižním okraji města. Oblast je obsazena výlučně svatyněmi buď pod širým nebem nebo střechou (svatyně Apollo Karneios, Hermes a Herakles, Ptolemy III atd.) a náměstí, kde je Gymnopaediae (tance nahých chlapců) byla postavena na počest Apolla Karneios. Do skal jsou vyryty četné nápisy datované do římského období.

Svatyně Apolla Karneios, postavený v šestém století př.n.l. částečně tesaný ze skály a částečně postavený na umělé terase. Zahrnuje - chrám s procelou a celou, náměstí s podzemní nádrží na vodu, střecha je podepírána šesti velkými jednolitými pilíři, malá stavba, pravděpodobně hrobka.

Tělocvična mladíků. leží na jižním okraji města, datovaná do druhého století n.l. Malá jeskyně, částečně tesaný do skály, byla zasvěcena Hermesovi a Heraklovi.

Hřbitovy starověké Thera - jsou umístněny na svazích Sellad, po straně silnice která vedla od severu k jihu do starověkého přístavního města, nyní vesnice Kamari a Perissa.

Divadlo leží na severu agory, vybudovaná v Ptolemaiském období (3. století př.n.l.) a původně mělo kruhový orchestr. Během změn v prvním století n.l. bylo jeviště prodlouženo na úkor původního orchestru.
Otevřeno - denně 7.30-19.00 - 2€

Ubytování
SANTORINI CAMPING - Fira - Santorini Island - GREECE

Doprava
Četné autobusy spojují vesnice Santorinu s Firou.
Fira- Karterados - Messaria - Kamari. Každých 15 minut.
Fira - Messaria - Pyrgos - Megalohori - Emporio - Perissa. Každých 25 minut.
Fira - Messaria - Monolithos. Každých 60 min.
Fira - Oia. Každých 30 min.
Fira - Karterados - Messaria - Athinios port.
Kamari - Athinios port.
Perissa - Megalohori - Athinios port.
Většina trajektů přijíždí do Athinios, na každou loď čekají autobusy do Fira (cena 1.5 €).
Příjezd cca 50-60 min před příjezdem a čeká na odjezd lodi.CHANIA
Orientace:
Stanice místních autobusů je dva bloky od hlavního náměstí Plateia 1866.
Informace:
EOT je na Kriari 40 blízko Plateia 1866. Otevřeno 7.30 - 14,30.
Internet:
Vranas Studio (48) na Ag Deka. Otevřeno 9.oo - 23.oo.
Cestovní kancelář
Tellus Travel na Halidon 108 - auta, lodní lístky, směnárna.
Otevřeno Po-Pá 9.oo - 19.oo
Úschovna zavazadel
Hlavní autobusové nádraží na Plateia 1866

Památky a zajímavosti:
Archeologické museum (58)- na Halidon 21, je v benátském domě z 16. století, přestavěného Turky na mešitu a divadlo, během 2.svět. války zde byl muniční sklad. Fontána na pozemku je zbytek z vybavení mešity.
Museum shromažďuje nálezy ze západní Kréty od neolitu po římskou dobu. Vlevo od vstupu do musea jsou nálezy z doby 3400 - 1200 př.n.l. Pozoruhodná je zvláště tabulka s písmen Linear A. V další místnosti se nachází vázy z geometrické éry (1000 - 700 př.n.l.). V expozici z římské a řecké doby je pozoruhodná socha Diany. Ve stejné expozici jsou vázy, talismany a klenoty objevené na západní Krétě.
Před opuštěním musea si všimněte mramorové fontány se lvy na nádvoří, která pochází z benátské doby. otevřeno Út - So 8.oo - 16.30.

Námořní museum (9) - v pevnosti v benátském přístavu pod baštou Firkas. Před muzeum leží obrovské námořní kotvy Pozoruhodná kolekce modelů lodí a námořnického vybavení, fotografií a kreseb, včetně kreseb starého benátského města.
Otevřeno denně 10.oo - 16.oo, v pondělí mají zavřeno.

Folklorní museum (59) - Halidon 46B. Sbírky krojů a nástrojů.
Otevřeno Po-Pá 9.oo-15.oo a 18.oo - 21.oo

Historické museum a archiv Sfakianaki 20. Sbírky předmětů z bojů na Krétě, především odboj proti Turkům a několik výstavek připomínajících 2. svět. válku. Malá folklorní výstavka.
Otevřeno Po-Pá 9.oo - 13.oo. Volný vstup.

Tržnice -
v neoklasicistické budově, která byla postavena v roce 1911 podle vzoru tržnice v Marseille, si můžete udělat dobrý rozhled o všemožném zboží, hlavně ze zemědělské oblasti. Najdete tady toho opravdu hodně, včetně dvou dobrých pekáren. Pozoruhodná je architektura stavby, tvořící rovnoramenný kříž.

Skridlof - "kožařská ulička"
takové spousty kožařského zboží, pásků, kabelek, bot a suvenýrů nenajdete nikde jinde na celém ostrově. Můžete si tady nechat i holínky z kůže na míru. Sice to není zrovna levné, ale ta možnost tu je. Mezi obchůdky se skrývá i pár slušných kaváren.

Katolický kostel -
ve dvoře najdete muzeum lidové tvořivosti. Muzeum je velmi pěkné, doporučuji jeho návštěvu za celkem normální vstupné. Obsahuje zejména sbírku tradičně ručně tkaných prací a rukodělného zboží.

Benátský přístav -
najdete tady janičárskou mešitu s benátskými zbrojnicemi. Bohužel jsem se nedostal dovnitř. Je to nejstarší turecká stavba v Chanii, byla postaveno v roce 1645, hned po dobytí ostrova. Kdysi v tomto přístavu kotvilo 40 benátských galér. Naproti na molu, u kaple Agios Nikolaos, popravovali Turci a Benátčané odsouzence. Maják na konci mola je pozůstatek z let 1830 až 1940. Přístav je velmi pěkný, hlavně v noci. Často jsem tady viděl domorodé rybáře jak zvláštním způsobem lovili ryby přímo z břehu přístavu. Také není špatné zastavit se v nějaké z přístavních restauracích.

Kostel Agios Nikolaos -
původní benátská stavba byla po roce 1645 přeměněná na mešitu a byl k ní postaven minaret. Pak se z ní stal ortodoxní kostel a minaret se používal jako zvonice.

Ubytování
Kemp- 3 km od města na pláži. Stinné místo s restaurací, barem a minimarketem. - autobus směrem na pláž Kalamaki, z jihovýchodního konce Plateia 1866.
Georges Pension (22) Zambeliou 30 - single cca 15€.
Diana Rooms (79) - P.Kalaidi 33 - pokoj cca 15€.
Rooms Afrodite (51) - Ag Deka - pokoj bez přísl. 17€.
Monastiri Pension (40) - Ag Markou 18 - 20€

Jídlo
Bougatsa Hanion (77)
Doloma Restaurant (37)

Doprava
Autobus - nádraží (78) P. Kalaidi
Iraklio - každou půlhodinu, Hora Sfakion 3x denně, Omalos 4x denně, Paleohora 3x denně, Rethymno každou půlhodinu.

Ferry - přístav pro Chanii je v Souda 7 km východně od města. Nejméně 1 loď denně do Pirea . Kancelář ANEK (73) poblíž potravinového trhu.

Lokální doprava - doprava do přístavu Souda od potravinového trhu. Ostatní doprava od autobusového nádraží od Plateia 1866.

Koupání - Agia Marina a okolíSOUDA
Městečko zajímavé tím, že odtud odjíždí trajekty. Město bylo 130 let pod tureckou nadvládou, ale zachovalo se málo památek na tuto dobu.
Mnoho cestovních kanceláří, bank a obchodů, ale omezené množství ubytování a stravování.

Orientace
Hlavní třída je 3 Septemvrious souběžná s přístavem. Na přístav navazuje velké náměstí. Na náměstí je cestovní centrum Galesakis – obchody, jízdenky a bankomaty.
OTE je na 3 Septemvrious - 20 m vpravo od náměstí.
Ubytování
Hotel Parthenon - 20€ na hlavním náměstí včetně restaurace.
Památky a zajímavosti
Asi 1 km od města je vojenský hřbitov asi 1500 spojeneckých vojáků.GEORGIOUPOLIS
Orientace - Hlavní třída vede od dálnice do centra a leží na ní mnoho cestovních kanceláří, bank a bankomatů.
Internet - Alchemist Gift Shop - na levé straně hlavní třídy. Otevřeno 8.oo – 22.oo.
Koupání - Jižně od města a další podél řeky.
Cestovní kancelář - Geo Travel - poblíž náměstí,půjčovna zavazadel. Otevřeno denně 8.oo - 13.oo a 16.oo - 21.oo.
Památky a zajímavosti - Podél řeky jsou krásné přírodní scenérie s množstvím živočichů.
Ubytování- Hotel Nikolas - na začátku města 25€
Hotel Gorgona - jižně od středu města 20€
Doprava - Autobusy z Hania do Rethymno staví na dálnici mimo Georgioupolis.Jezero KOURNAS
Orientace - Jezero se nachází 4 km od Georgioupolis. 1,5 km dlouhé a 45m hluboké s podzemními prameny. Mnoho zajímavých živočichů.
Ubytování - The Beautiful Lake - 15€

Nice View Apartments - 20€IRAKLIO
Historie: Oblast Iraklia byla osídlena již v období neolitu. V minojské době byl známý přístav Knossos. Ve středověku byl obsazen Saracény, konaly se zde trhy s otroky a místo bylo základnou pirátů. V roce 961 byly Saracéni poraženy Byzantinci. Město poté patřilo Benátčanům, Turkům, kteří zde zmasakrovali velkou část obyvatelstva. Od roku 1898 patřilo město Řekům. Během 2. světové války bylo mnoho památek zničeno bombardováním. Od roku 1971 je Iraklio hlavním městem Kréty.
Informace: Turistická kancelář EOT (51)je poblíž Plateia Venizelou a Xanthoudidou. Praktikují zde často studenti. Otevřeno 8-14 Po-Pá ( v sezóně Po - Ne).
Internet: Istos Cyber cafe (27) - Malikouti 2 otevřeno 9.oo - 1.oo
Polykentro Cyber Cafe - Androgeo 4 - otevřeno 9.oo - 1.oo
Lodní společnost: Arabatzoglou - 25 Avgoustou 54. Otevřeno 9-19. – last minute lístky.
Úschovny zavazadel: Bus station A (24)- 6,30 - 20.oo
Prince travel (17)- 25 Avgoustou 30
Washsalon (39)- Handakos 18
Youth hostel (14)- Vyronos 5
Nemocnice: Apollonia Hospital (76) Mousourou

Památky a zajímavosti Archeologické museum (52) druhé největší museum v Řecku, celé museum je věnováno Minojské civilizaci, na návštěvu si vyhraďte půl dne. Expozice jsou řazeny chronologicky a obsahují především nálezy z Knossu a Agia Triada. Bohužel expozice nejsou příliš dobře značeny.
Sál 1 - je věnován neolitu a ranné minojské kultuře.
Sál 2 – je věnován střední minojské době . Nejzajímavější jsou drobné glazované barevné reliéfy z minojských domů označené jako „town mosaic“.
Sál 3 – obsahuje nálezy ze stejné doby nalezené v Phaestos, včetně pozoruhodného Phaestoského disku s dosud nerozluštěným písmem. Zajímavé jsou také Kamarské keramické vázy, z nichž některé obsahují zbytky „skořápkové“ keramiky. Pět největších váz patřilo ke královské banketové sadě.
Sál 4 – obsahuje také nálezy se střední doby, nejzajímavější je 20 cm velká z černého kamene vytesaná býčí hlava. Původně byla hlava vyložena drahokamy. V tomto pokoji jsou také nálezy ze svatyně v Knossu, včetně dvou hadích bohyní, hadi symbolizovaly nesmrtelnost Minojců.
Sál 5 - obsahuje nádoby, bronzové figury a pečeti. Množství nádob importovaných z Egypta a tabulky s písmem linear A a B. Písmo B bylo rozluštěno a záznamy obsahují údaje z domácího hospodářství a obchodní záznamy z paláce Knossos.
Sál 6 – je věnován nálezům z minojských hřbitovů. zvláště zajímavé jsou dvě malé hliněné skupiny figurek, které byly nalezeny v hrobě.
Sál 7 – obsahuje nálezy z Malia zajímavý je „včelí přívěsek“ představující dvě včely nosící med do úlu. V tomto sále jsou také tři obřadní vázy z Agia Triada. „sklizňová váza“, ze které se zachoval pouze vršek, zobrazuje sklizeň oliv. „boxerská váza“ zobrazuje dva nejoblíbenější minojské sporty zápas a zápas s býky.“náčelnická váza“ zobrazuje náčelníka a dva muže v zvířecích kůžích.
Sál 8 – obsahuje nálezy z paláce Zakros. Zajímavá je křišťálová váza, která byla sestavena z 3000 zlomků.
Sál 10 – shromažďuje nálezy z postpalácového období kdy minojská civilizace pomalu podléhala mykénské.
Sál 13 – je věnován minojským sarkofágům
Sál 14 – obsahuje minojské fresky z paláce Knosos
Sál 15 – 16 – památky z Knossu a v sále 16 je dřevěný model paláce.
Otevřeno – Út – So 8.oo – 19.oo, Po – 12.30 – 19.oo

Historické museum (15) – shromažďuje památky na pozdější historii Kréty.
přízemí – památky od byzantské do turecké poroby – mapy, obrazy, fotografie, keramika.
1. patro - malby El Greca, frezky z 13.-14. stol. mince, šperky, liturgické předměty, nádobí. 2. patro – knihovna s památkami na Nikose Kazantzakise – dopisy, rukopisy a knihy
3. patro – památky na boje na Krétě a folkloristická sbírka
Otevřeno – Po – Pá 9.oo – 17.oo, So 9.oo – 14.oo

Mohutné hradby obklopují celé město, sedm věží a pět bran vybudované Benátčany v letech 1462 - 1562.
Na konci přístavu je Rocca al Mare- další Benátská pevnost.
Pevnost je otevřena Po-Pá 10.oo – 15.oo
Museum bitvy o Krétu (53) – shromažďuje památky na boje na Krétě, zbraně, uniformy apod.
Vstup volný otevřeno 9.oo – 13.oo

Morosiniho kašna Krásná kašna je postavena na náměstí Eleftéria Kyriaka Venezela ve středu Starého Města. Je postavena podle návrhu benátského sochaře Francesca Morosiniho v roce 1628. Kašnu tvoří osm třičtvrtěkruhových nádrží, které jsou uspořádány kruhovitě podél velké nádrže a jsou s ní spojeny. Její vnější stěny jsou ozdobeny výjevy z řecké mytologie, zaujme nás např. Europa na býku, a pohádkovými bytostmi.
Kostel svatého Marka (Ágios Márkos) Kostel svatého Marka stojí na hlavním náměstí naproti Morosiniho kašně. Byl vybudován Benátčany v roce 1239 a byl v benátské době sídlem latinského biskupa na ostrově. Byl také dvorním kostelem, kde jsou pohřbeni také někteří členové vévodovy rodiny. Při zemětřesení v roce 1303 a 1508 byl kostel silně poškozen. V době turecké nadvlády byl změněn na mešitu Defterda a používán od roku 1669 do 1915. V roce 1960 byl restaurován a slouží dnes jako prostor pro výstavy a kulturní představení. Zvonice, která dříve stála původně vpravo od kostela, byla Turky nahrazena minaretem, z něhož jsou ještě dnes zachovány základy. Obě postranní lodě baziliky jsou spojeny šesti arkádami na pěti sloupech ze zeleného mramoru. Na severní straně můžeme vidět krásný portál s gotickým obloukem. Nejzajímavějším exponátem jsou kopie fresek ze známých krétských kostelů, např. z kostela Panagía Kerá v Kritsá.
Benátská lodžie, zbrojnice Pokračujeme-li severním směrem uvidíme lodžii, jednu z nejhezčích a nejharmoničtějších benátských staveb na Krétě. Byla postavena rovněž architektem Francesco Morosinim v letech 1626 až 1628. Lodžie byla shromažďovacím místem pro úředníky a benátské a krétské šlechtice. Za turecké okupace ji používali Turci jako správní budovu. Byla značně poškozena za druhé světové války a po válce znovu obnovena. Dvouposchoďová budova s balustrádou na střeše má sedm arkád na delší straně a po dvou arkádách na kratších stranách. V přízemí můžeme vidět dórské sloupy a v patře jónské sloupy. Na metopách mezi oběma podlažími jsou znázorněny válečné trofeje a lev sv. Marka (symbol Benátek). Na východní straně je připojena benátská zbrojnice (Armeria) ze 17. století, v ní jsou dnes umístěny orgány radnice.
Sagredova kašna Malá Sagredova kašna je umístěna poněkud severněji od Benátské lodžie. Tuto kašnu dal postavit dóže Sagredo v roce 1602, není však zachována v původní podobě. Pouze značně poškozená postava ženy, obklopená částečně poškozenými pilastry a deska s latinským nápisem "Cura Sagredi profluit ista ducis", což česky znamená "Tato kašna proudí díky vévodovi Sagredovi", jsou originálními díly kašny.
Kostel svatého Tita (Ágios Titos) Založení kostela sv. Tita bylo v 10. a 11. století. Kostel je pojmenován po sv. Titovi, který byl prvním biskupem na Krétě. Kostel je otevřen denně od 7,00 do 12,00 a od 17,00 do 20,00 hodin. Chrám byl několikrát poškozen při zemětřeseních a několikrát vyhořel, ale vždy byl obnoven a přestavěn. Roku 1862 ho přeměnili Turci na mešitu a obnovili ji roku 1872 po dalším zemětřesení. Při této příležitosti vyzdobili vnější stranu islámskou ornamentikou. Když Turci opustili ostrov, byl kostel přestavěn na pravoslavný chrám. Stavba podle islámských zvyklostí s centrální kopulí a čtyřmi kupolemi nad rohy budovy byla přestavěna tak, že má tři apsidy. Dvě islámské modlitební niky můžeme ještě dnes vidět ve vnější straně, příp. v nartexu. Vnitřní vybavení je sice nové, ale přesto s ohledem na bohaté řezbářské práce, např. ikonostas, velmi zajímavé. V malé kapli sv. Tita, která je přístupná z předsíně, je opatrována lebka sv. Tita ve zlaté schránce. Po obsazení města Candia Turky v roce 1669 byla odvezena do Benátek a v roce 1966 byla do Herakleionu vrácena.
Pevnost Kules Pokračujeme ulicí 25. srpna až na konec dojdeme ke starému benátskému přístavu s působivou pevnůstkou Kules. Tato pevnůstka je přístupná od Út do Ne od 8,30 do 15,00 hodin. Pevnůstka byla postavena v letech 1523 až 1540 a na její vnější straně jsou reliéfy se lvy sv. Marka. Na severovýchodě můžeme rozeznat zbytek minaretu. Na otevřené horní podlaží vede rampa, která sloužila dopravě kanónů. Nalézají se tam mnohé sklady, obytné prostory a kasematy.
Arzenály U starého přístavu je zachováno ještě několik benátských arzenálů s valenými klenbami. Sloužily jako loděnice pro galéry, které zde byly stavěny nebo opravovány.
Bembova kašna Jihozápadně od Archeologického muzea na konci třídy 1866 je Bembova kašna, kterou dal postavit Zuanne Bembo v roce 1588 s využitím antických částí. Na soklu ozdobeném akantovými listy stojí mezi dvěma pilastry a sloupy římská socha bez hlavy. Sarkofág je rovněž z antické doby, slouží dnes jako nádrž. Vedle pilastrů jsou erby benátských rodin a mezi nimi i lví hlava, příp. okřídlený lev sv. Marka. Vedle je turecký polygonální zřídelní pavilón, v němž je dnes umístěn kiosk.
Mariánský křižácký kostel - Santa Maria dei Crocioferi - Panagia Stavrofóron Dále jihozápadně stojí klášterní kostel Santa Maria Dei Crocioferi, řecky Panagia Stavrofóron, do češtiny volně přeloženo mariánský křižácký kostel. Tato krásná trojlodní bazilika pochází ze 14. století.
Kostel Ágios Minás Metropolitní kostel Ágios Minás je poměrně velkým kostelem, který stojí na náměstí svaté Kateřiny, řecky Ekaterini Platia. Je hlavním kostelem města a byl vybudován ve 2. polovině 19. století v neobyzantském slohu. Půdorys pětilodního kostela s kopulí v průsečíku s boční lodí vytváří latinský kříž. Vybavení je sice přepychové, ale z hlediska uměleckého není obzvláště zajímavé. Západně pak stojí malý kostel Ágios Minás, který byl postaven v několika fázích, při čemž ta nejstarší je z 15. a 16. století. Největší cenností tohoto kostela je bohatě vyřezávaný ikonostas, který byl zhotoven bratry Gastrofilákovými v letech 1740 až 1760.
Muzeum ikon - bývalý kostel sv. Kateřiny - Ágia Ekateriní V kostele sv. Kateřiny, který byl postaven v roce 1555 byla v 16. a 17. století významná vysoká škola mnichů z hory Sinaj. Zde studovala řada známých Kréťanů, jako např. malíř Michael Damaskinós, malíř El Greco, básník Vitzénos Komáros a Georgios Chartátzis. Vzdělávací středisko bylo důležitým místem výměny mezi pravoslavnou a latinskou kulturou. V době turecké nadvlády byl kostel přeměněn na mešitu a v posledních desetiletích zde byla knihovna a místo pro kulturní představení. Pak byl prostor upraven pro muzeum ikon a dalších sakrálních předmětů. Dnes je muzeum dočasně uzavřeno.
Priuliho kašna V blízkosti náměstí Neárchu u zálivu Kum-Kapi stojí kašna, která se nazývá Priuliho nebo též Delimarkova. Antonio Priuli byl generálním proveditorem (proveditor byl vysoký úředník Benátské republiky) a kašnu dal postavit v renesančním stylu v roce 1666. Bylo to poslední dílo Benátčanů, protože poté Turci zničili vodovod mezi horou Júchtas a městem.
Daidalou Nákupní ulice, panuje zde neustále čilý ruch, je určena pouze pro chodce. Najdete tady hodně zlatnictví, obchody se suvenýry, taverny, pizzerie, bary a kavárny. Ulice ústí na Platia Venizelos s benátskou fontánou, která zrovna nefungovala. Obyvatelé jí podle lvů nesoucích hlavici nazývají Lví kašnou. Voda se přivádí z pramenů v pohoří Iouhtas, vzdáleného asi 15 km. Parkují tady různé výletní vláčky, atd.
Benátský přístav
V dnešní době se využívá už jenom jako kotviště rybářských člunů a jachet. Několik stovek metrů dál je však velký námořní přístav. Jeho návštěva je však poměrně zajímavá. Můžete si prohlédnout trosky benátských loděnic a podívat se na přístavní pevnost která slouží jako muzeum. Bohužel se tady platí vstupné 2 eura a skoro vůbec nic tam není.Na dvoře pevnosti se v létě konají různé divadelní představení a koncerty. Zdi zdobí lvi sv. Marka, symbol benátské nadvlády.
Tržní ulice V úzkých uličkách na Odos 1866 můžete narazit na tržnici arabského typu. Najdete tady obchody se suvenýry, čerstvé ryby, řemeslnické obchůdky, cizokrajné koření, olivový olej, krétské jogurty a také mořské houby.
Kazantzakisův hrob Tento známý diplomat, který zemřel v roce 1957 ve Freiburgu našel věčný odpočinek pod dřevěným křížem. Na náhrobním kameni je vyryta věta z jeho životní zkušenosti: "Nemám naději, ničeho se nebojím, jsem svobodný..."
Tip: Každou neděli se v přístavu koná největší trh na celé Krétě.

Ubytování
Camping – nejbližší kemp je v Gouves Camping Crete 16 km východně od Iraklia, podél hlavní silnice do Agios Nikolaos a 2 km vlevo na pláž, rovné stinné, písečné místo.
Camping Hersonissos – 3 km od města Hersonissos, 22 km východně od Iraklia písčité, rovné místo.
Hostel – Youth hostel (14) Vyronos 5 – postel v noclehárně 6€, double 13€
Rent Rooms Hellas (37) Handakos 24 – postel v noclehárně 10€, double 18€
Hotel Lena (13) – Lahana 10 – single 22€
Vergina Rooms (9) –Hortatson 32 - double 18€
Hotel Rea (8) – single 18€

Jídlo
Loukoumades Cafe (62)
a Leontaria 1922 (61)
Doprava
Bus - stanice A: Každou půlhodinu autobus do Rethymno a Chania. 5x denně Agia Pelagia, každou půlhodinu Agios Nikolaos, 15x denně Arhanes, každou půlhodinu Hersonisos/ Malia, 7x denně Ierapetra, 2x denně Lasithi, 1x denně Milatos, 5x Sitia
stanice B: 7x denně Agia Galini, 6x denně Anogia, 9x denně Matala, 8x denně Phaestos.
FerryMinoan Lines a ANEK – do Pirea – 10 hod.Minoan Lines jsou modernější ale Anek poskytuje palubním (deck class) pasažérům noclehárnu (rychle se zaplní a stejně tak není klid na spánek).
GA Feries – 3x týdně na Santorin
Minoan Lines – 3x týdně Santorin
Jízdenky – 25. Avgoustou.
Knossos – bus č. 2 cesta 20 min.Palác Knossos
Pokud nevlastníte průvodce, dopuruči si jej zakoupit ve stáncích před vstupen do Knossu - cca 5€
Největší minojský palác leží na výšině Kefala mezi vinicemi, asi sedm kilometrů od Iraklionu. Tamější archeologické nálezy a jejich zveřejnění jsou těsně spjaty se jménem sira Arthura Evanse. Poprvé navštívil Krétu v roce 1894 ve svých 43 letech. Tehdy však neměl v úmyslu provádět vykopávky v Knossu, jehož existenci potvrdil pokusnými sondami už roku 1878 krétský obchodník a archeolog amatér Minos Kalokerinos, ale pátral po předřeckých systémech písma. Evans byl všestranně vzdělaný muž, pracoval jako novinář, zahraniční korespondent, etnolog a ředitel muzea. Knossos ho začal zajímat. Rozhodl se že odhalí světu říši mytického krále Minose. Když se Kréta v roce 1898 osamostatnila, udeřila konečně jeho hodina. Pocházel z bohaté rodiny, proto si mohl dovolit koupit obrovský pozemek pod Knossem. V roce 1900 začali archeologické práce a úpravy. Za několik let se z nánosů vynořil areál paláce. Mnoho dokumentace ale bylo zničeno. Evans palác zrekonstruoval. Evans chtěl z Knossu vytvořit romantické ruiny. Hned na začátku areálu můžete vidět jeho bustu z roku 1935. Zemřel roku 1941 v 90 letech.
Prohlídka paláce
Západní nádvoří Na vydlážděném západním nádvoří si můžete všimnout mírně zvýšených procesních cest. Vedou k rozlehlému stupňovitému schodišti a dále k tzv. Malému paláci (není přístupný veřejnosti). Kulaté vyzděné jámy na nádvoří sloužily jako úložné prostory.
Západní vstup s polythyronální soustavou, zachovaly se jen rekonstruované základy.
Jižní propylon Monumentální vstupní brána ve stylu romantiky ruin. Na zdi je replika velké fresky s procesím, původní je vystavená v Archeologickém muzeu v Iraklionu. Rozestavenými pithoiemi je naznačeno, že zde žili Mykéňané. Odtud vedou schody do poschodí nazvaného Piano Nobile. Zde jsou vidět skladiště v přízemí. V zemi jsou zapuštěny prohlubně- spižírny. Sem se kdysi ukládalo zboží.
Světlík a lustrální lázně Na stěnách jsou pověšeny kopie slavných minojských fresek. Z terasy se můžeme shora podívat na vnitřní nádvoří Slavný trůnní sál. Není přístupný, ale můžeme si ho prohlédnout přes dřevěnou mříž. Alabastrový trůn pochází ze starší doby palácové. Malby gryfů po obou stranách jsou kopie. Originální fresky najdeme v Archeologickém muzeu, vznikly po roce 1450 před Kristem.V předsálí je umístěná dřevěná replika trůnu, můžete se po vyčkané frontě posadit. Další kopie stojí v mezinárodním soudním dvoře v Haagu. Minos byl podle mýtů také velmi dobrý soudce.
Severní vstup Je tady rekonstrukce plošného barevného reliéfu s útočícím býkem.
Skladiště a dílny Leží kupodivu hned vedle obytných místností. Dolů do obytných komnat vede reprezentativní schodiště. Na stěnách jsou pestré štíty.
Hala dvojsekyrSál se tak nazývá, protože na stěnách jsou vyryté znaky sekyr s dvojitým ostřím a "megaron" krále, něco jako zimní zahrada.
Megaron královny Tady je vana za přepážkou. Na stěnách jsou minojských dam, tanečnic a delfínů. Originály opět v Archeologickém muzeu v Iraklionu.
Toalety královny (dressing room, oblékárna) Kanalizace je pod podlahou. Při objevení tohoto místa prý Evans zvolal: "Teď jsem jediný člověk na Krétě se splachovacím záchodem!" To teda byl vtipálek.
Jižní přístup Přístup k ústřednímu nádvoří s kopií "Liliového prince", jediného představitele mužského pohlaví, který je zobrazen na palácových freskách.
Stupňovité schodiště Amfiteátr paláce. Tady končí procesní cesta, která vede k Malému paláci.
Informace: Na Knossos jezdí autobusová linka číslo 2 každých 20 minut z Iraklionu. Naproti paláci na hlavní ulice je pár restaurací a obchůdků s velmi předraženými cenami. Otevřeno každý den od 8.00 hodin.ARCHANES
Orientace 16 km od Iraklia. Autobus zastavuje naproti zrekonstruovaného paláce. Do kopce dojdete na malé náměstí s poštou, OTE v pastelové budově. Blízko je malý park a banka. K museu se dostanete přímou cestou kosek zpět po směru příjednu autobusu, dále je směr značený.
Památky a zajímavosti
Pozůstatky paláce (značené od hlavní silnice). Nálezy uloženy v archeologickém museu.
Otevřeno – St-Po 8.30 – 12.40
Cesta sem se moc nevyplatí, podobné památky jsou po celé Krétě
Doprava Každou hodinu autobus do/z Iraklia (30minut)
Okolí
Anemospilia, chrám, v němž byl na ochranu před zemětřesením v roce 1700 př. Kr. obětován člověk, a Fourni, starobylé pohřebiště využívané od 3. stol. až do mykénského období. Přístup do těchto míst vám za malou úplatu=vstupné umožní strážní. Fourni je volně přístupné. Uprostřed vesnice, napravo od hlavní cesty můžete navštívit muzeum, jsou zde nálezy z Archanesu.
Vathypetro Villa – 5 km jižně od Arhanes, dobře značená cesta. Datovaná 1600 př.n.l. dům dobře situovaných Minojců. Obytné a skladovací prostory. usedlost s lisy na olej a hroznové víno
Otevřeno denně – 8.30 – 15.oo vstup zdarma.
Nevede sem veřejná doprava. Od autobusová zastávky vede značená cesta pro pěší do minojského pohřebiště Fourni, datovaného 2500 př.n.l. Jeden z hrobů je k vidění v museu v Irakliu.MIRES
Orientace
Nudné malé městečko. Možnost zásobení se v krámcích podél hlavní silnice.
Na hlavní třídě je pošta a OTE poblíž autobusového nádraží.
Ubytování Rent Rooms Gortys - 150 m od nádraží.
Doprava 13 autobusů denně do Iraklia 1 ¼ hod.GORTYN
Orientace Archeologické naleziště 46 km od Iraklia nazývané také Gortina nebo Gortys.
Památky a zajímavosti
Město vzniklo pravděpodobně v 5.stol.př.n.l. pod nadvládou Doriů, Při nadvládě Rímanů se stalo hlavním městem Kréty. Pod nadvládou Římanů město vzkvétalo stavěly se veřejné budovy – lázně, amfiteátry, školy apod. Roku 824 město vyplenili Saracéni.
Město obklopují pláně, pahorkatina a hory Agios Ioannis. Do města vede viadukt od pramenů Votomos, 15 km daleko.
Vykopávky začaly v roce 1880. Od jihu podél hlavní třídy je první Chrám pýthijského Apolla, hlavní chrám předřímského Gortynu. Poblíž se nachází Preatorium, palác římského guvernéra s administrativními budovami a bazilikou.
Většina památek je datována do 2.stol. n.l. a byly opraveny ve 4. stol.. Na severu je nymphaeum, veřejné lázně se sochami nymf. Jižně od nymfaria je amfiteater z 2.stol.
Nejpůsobivější je chrám Agios Titos, první křesťanský chrám na Krétě. Poblíž se nachází Odeon, postavený v 1.stol. př.n.l. Před odeonem se nachází kamenné desky se zákoníkem města Gortynu.
Akropolis na kopci v severovýchodním cípu.
Otevřeno 8.oo – 18.oo
Doprava
Autobusy z Iraklia do Festu staví u Gortynu


FESTOS
Orientace
63 km od Iraklia, druhý nejdůležitější palác minojské civilizace. Na rozdíl od Knossu nebyl opraven, ale je zachován v původním stavu.
Památky a zajímavosti
Hned u vstupu je dolní dvůr s ruinami nového i starého paláce řecké doby. Schodiště vede dolů k divadlu, které na jižním konci navazuje na Starý palác. 15 m široké schodiště vede k propylajím které byly kryté. Pod propylaji se nachází skladiště, které obsahují skladovací nádoby – pithoi. Čtvercová místnost vedle skladiště byla kancelář, kde byly nalezeny záznamy v lineárním písmu A. Jižně od skladiště vede průchod na západní stranu Centrálního dvora. Jižně od koridoru je krytý bazén, místnost s lavicemi a sloupová krypta, podobná jako v Knossu.
Centrální dvůr byl středem paláce, je výborně zachován a ukazuje na původní nádheru paláce.
Neolitická stavba na jihozápadě centrálního nádvoří. Nejlépe zachované části jsou recepční místnosti a soukromé pokoje na severu Centrálního nádvoří, kde pokračují vykopávky. Projděte skrz Zádveří.
Pověstný disk z Festu je uložen v Archeologickém museu v Irakliu.
Otevřeno – 8.oo – 90.oo
Doprava
Osm autobusů denně z Iraklia (zastávka B), šest z Agia Galini a 5 z Matala.


AGIA TRIADA
Orientace
Malé minojské sídliště 3 km západně od Festosu, obehnané pahorky a pomerančovými sady. Podobně jako Festos obydlená již od neolitu.
Památky a zajímavosti
Nejzajímavějšími památkami minojské civilizace jsou „Sklizňová váza“, „boxerská váza“ a „Náčelnický šálek“ nyní v museu v Irakliu.
Palác nebyl tak významný jako Festos. Palác je menší ale byl postaven v podobném stylu.
Po vstupu dojdeme k minojskému domu – pravděpodobně svatyni, datované do 14.stol. př.n.l. Zdoben freskami s delfíny a chobotnicemi opět uloženo v museu v Irakliu. Severozápadně od svatyně je dlážděné nádvoří, nazvané nádvoří svatyní.
Prohlédněte si sklady a dílny, kde byl nalezen „náčelnický šálek“.Na pahorcích se nachází minojské pohřebiště.
Otevřeno – 8.30 – 15.oo
Doprava Silnice do Agia Triada začíná asi 500m od Festosu na silnici do Mataly. Nejezdí sem veřejná doprava.


MATALA
Orientace
11 km severozápadně od Festosu, oblíbené místo hipies. kteří zde obývali jeskyně.
Autobus zastavuje na hlavním náměstí, jeden blok od nábřeží.
Informace Vedle plážového parkoviště aut.
Památky a zajímavosti
V městě nejsou žádná muzea, památky a archeologické místa.
Matala jsou jeskyně a pláže. Jeskyně jsou v noci hlídány, návštěva možná 8.oo – 19.oo.
Pláže jsou zčásti zastíněné, možnost pronájmu slunečníku, nebo lehátka.
Ubytování
Matala Community camp- stinné místo na opačné straně od pláže.
Kemp – blízko pláže Komos, asi 4 km před Matalou na silnici do Festu.
Levné hotely jsou vpravo od hotelu Zafiria
Fantastic Rooms to Rent – double 20€
Pension Antonios – singel 16€
Silvia Rent Rooms – double 18€
Hotel Zafiria – single –25€se snídaní
Doprava 8 autobusů denně z Iraklia, 5 autobusů do Festosu, 8 autobusů z Miresu, 6 autobusů do Agia Galini
Okolí
Pitsida – malé městečko 5 km severovýchodně od Mataly. Jízda na koni. Hotel Aretousa, na hlavní silnici 20€. 1 km západně je Kommos Camping, vedle pláže. 3 km východně je vesnička Sivas, výroba klasické krétské keramiky.


KOMMOS
Orientace + Památky a zajímavosti
1 km západně od Pitsida podél nádherné pláže, vykopávky zahájili američtí a kanadští archeologové. Kommos byl přístavem Festosu.
Odkryté zbytky soudu, ulic, dílen a chrámů. Pozoruhodné dlážděná silnice.


AGIA GALINI
Orientace
Autobus staví nahoře na Eleftheriou Venizelou, na hlavní třídě.Hlavní náměstí s výhledem na moře je dolu z kopce od autobusového nádraží
Informace Na hlavním náměstí
Cestovní kancelář Organizování lodních výletů do Preveli, na pláže Agios Pavlos, výlety do Knossu.
Památky a zajímavosti Pláže
Ubytování Kempink Agia Galini vedle pláže – 2,5 km východně od města. Ležící vedle silnice do Iraklia. Stinný a obchodem a restaurantem.
Domatia Areti – 20€.
Poblíž centra – Angelika – 18€.
Candia Rooms – jednoduché pokoje- 10€- doleva od pošty
Doprava 8 autobusů do Iraklia, 5x do Rethymno, 6x do Mataly, 6x do Festa.
Do Plakias- autobus do Rethymno a přesednutí v Koxare (Bale).


PLAKIAS
Orientace Jedna silnice vede na dlouhou písečnou pláž a další vede paralelně o jeden blok vedle.
Autobus staví uprostřed nábřeží
Informace Fikas travel – 9.oo – 19.oo
Památky a zajímavosti Dobré místo pro potápění.
Okolí – vesnice Sellia, Moni Finikas a trek roklí Kourtaliotis do Moni Preveli.
Ubytování
Kemp Apollonia - vpravo od silnice do Plakia, restaurace, obchod a bazén.
Hostel – za městem v olivovém háji, 10 min od autobus. nádraží- žluté značky od nábřeží. Postel v noclehárně 5€
Doprava 4 autobusy do Rethymna, 1x do Agia Galini


MONI PREVELI
zajímavý monastýr s museem (otevř,8.oo – 13.30 a 15,30 – 20)
Doprava – dva autobusy do Rethymna.
Mezi Plakias a Preveli mnoho krásných pláží.


SPILI
Orientace Pěkné horské městečko.
Pošta a banka na hlavním náměstí. Autobusová zastávka jižně od náměstí
Informace V boční uličce severně od hlavního náměstí
Památky a zajímavosti v okolí
Chrám Agios Antonios se zajímavými jeskyněmi a roklemi u vesničky Patsos. Asi 10 km od Spili prašnou cestou – podél ulice 28.October, mineme fontánu se lvi a jdeme směrem k Vermopilan stoupáme směrem k silnici Spili – Gerakari. Zahneme doprava a sledujeme značky do Gerakari. Zahneme doleva na prašnou cestu a na další křižovatce doprava. Na křižovatce doprava a pokračujeme po hlavní silnice k odbočce na Patsos. Zde zahneme doleva a dojdeme k jeskyni.
Před vesnicí Koxare na silnici do Plakias vede silnice roklí Kourtaliotis. Před vesnicí Astomatis odbočíme do Moni Preveli. Pokračujeme přes Lefkogia, zahneme do Myrthios (2 km) a dojdeme do Palkias
Ubytování
Green hotel – naproti policejní stanici na hlavní třídě. Pokoje se sprchou 16€
Heracles Rooms – za hotelem Green – pokoje se sprchou 16€
Sunset Rooms – double 16€
Doprava Zastávka na trase Rethymno – Agia Galini


RETHIMNO
Orientace Pláž je na východě města. Autobus přijíždí na nové nádraží na západním konci Igoumenou Gavril.
Informace Na straně pláže na El Venizelou naproti křižovatce s Kalergi. Otevřeno 8.oo – 20.oo Po-Pá.
Cestovní kancelář Ellotia Tours – Arkadiou 161
Památky a zajímavosti
Benátský přístav je hlavní rethimnonskou atrakcí. Bezpochyby vás zaujme jeho intimní a osobitá atmosféra. Hlavně večer je tady příjemně. Zdejší rybí restaurace mají vysokou cenovou úroveň.
Městská pláž - v pavilonu na pláži je informační kancelář EOT. Pláž se táhne několik kilometrů, kam až dohlédnete. Můžete si tady pronajmout lehátko a slunečník. Pobřeží je lemované buď mnoha hotely, nebo krámky.
Odos Arkadiou - toto je dlouhá nákupní ulice se spoustou krámků, najdete tady dost koženého zboží. Najdete tady taky obuvníky, kteří šijí boty na míru, nebo antikvariát se spoustou knih.
Benátská lodžie - sloužila benátské aristokracii jako klub, stejně jako podobné stavby ve městech Chania nebo Iraklion.
Kašna Rimandi - podle vytesaného nápisu pochází z roku 1629. Byla určena stejně jako fontána Morosini v Iraklionu k zásobování vodou. Pod epigrafem jsou sloupy s korintskými hlavicemi a lví hlavy chrlící vodu.
Mešita paši Nerazzy – Dnešní mešita byla původně kostelem (Santa Maria), dnes se využívá jako "odeion" (koncertní sál). Změny funkcí této stavby jasně odrážejí průběh krétských dějin. Turci ji přestavěli na mešitu. Z minaretu je nádherný pohled na město. Nepodařilo se mi tam ale dostat.
Archeologické muzeum - Nachází se u vchodu do pevnosti. Budova byla původně benátským vězením. Muzeum vystavuje zajímavé předměty z regionu. Pozoruhodné jsou nálezy z Armeni, hřbitova popalícového období. Celkem pěkné muzeum.
Otevřeno 8,30 – 15.00 , mimo PO.
Citadela, fortezza - Z měst založených na Krétě Benátčany má jediný Rethimnon "pevnost v pevnosti". Zároveň si můžete prohlédnout muniční sklady, cisterny a mešitu sultána Ibrahima s velikou kupolí. Dochoval se však jen strhlý pahýl. Do pevnosti se platí vstupné.
Městský park - Stejně jako mě vám určitě po prohlídce města přijde vhod odpočinek ve velkém městském parku. Je tady spousta zeleně, pár krámků a taky klece se zvířaty. Můžete tady vidět několik pštrosů a pár opic.
Ubytování
Kemping – Elizabeth Camping – poblíž pláže Myssiria 3 km východně od Rethymno.
Hostel (44) – Tombazi 41 5€
Doprava Chania a Iraklio – každou půlhodinu. 4x bus do Agia Galini, 3x Moni Arkadiou, 1x Omalos, 2x Preveli.


Chrám Arkadi

Dorazíte k němu i z Margarites, normální příjezd je však po silnici z Rethymnonu. asi 5 km před městem zabočte na silnici se serpentinami, která se táhne podél jedné z roklí na náhorní plošinu. Na Arkadi také jezdí autobus z Rethymnonu, asi 3x denně.
Prohlídka klášterního areálu Po zaplacení vstupného (2 eura), můžete vstupit do kláštera, spíš na nádvoří kláštera. V klášteře vám ukáží refektář se stopami boje a skladiště střelného prachu. Strop tohoto skladu chybí. Jak vysvětluje pamětní deska, vyletěl do povětří. Napravo od kláštera je malé muzeum. Vstupné je v ceně vstupenky do areálu. Mimo jiné si tady můžete prohlídnout dokumentaci bojů z roku 1866 a nakoupit suvenýry. V celém objektu je ještě několik výstavních síní. Průčelí klášterního kostela z 15. - 16. století je zbudováno ve slohu krétskobenátské renesance se sloupy a klasicistním trámovím. Interiér byl téměř celý zničen, takže je dnes vyzdoben ikonami z 20. století. Ikonostas vyřezaný z olivového dřeva pochází z roku 1927.
Před klášterem je samoobslužná restaurace a krámek se suvenýry. Oba dva obchody nejsou zrovna levné. Také tady najdete mauzoleum, kde jsou uloženy ostatky, zejména lebky, krétských mučedníků

Hromadná sebevražda v Arkadi
Arkadi je pro Kréťany národním svatostánkem. V listopadu roku 1866, v době turecké okupace, se tu vyhodilo do povětří 964 Kréťanů. Většina z nich byly ženy a děti, kteří neměli jinou možnost před tureckou převahou. Mnoho z 15 000 tureckých obléhatelů bylo při této "akci" zabito.Kolektivní sebevražda v Arkadi tehdy celosvětovou veřejnost upozornila na "krétskou otázku". Ovšem Evropa měla v roce 1866 vlastní starosti. Právě zuřila prusko-rakouská válka a VB se po skončení krymské války stáhla, aby upevnila své koloniální impérium.FRANGOKASTELLO
Orientace
82 k od Chania, město nemá žádné centrum, je to pouze shluk domatií, taveren a domů po každé ze stran silnice do Hora Sfakion a konec města označuje pevnost.
Zastávka je 40 m západně od pevnosti.
Cestovní kancelář
Castello Travel Agency – letenky,jízdenky, informace
Ubytování
Stavris Rooms- na plavé straně směrem k Hora Sfakion – 20€, asi 2km před pevností.
Fata Morgana – blízko pevnosti 18€
Doprava 2x denně z Hora Sfakion do Plakias přes Frangokastello. 1x denně Chania a Rethymno.


HORA SFAKION
Orientace Přístaviště ferry je na západní straně přístaviště. Autobusy odjíždějí z východní strany náměstí. Velké parkoviště za městem.
Cestovní kancelářTravellers service Center – na hlavním náměstí.
Památky a zajímavostiJedině pláže
Ubytování Hotel Samaria na nábřeží – 15€
Sofia Rooms – 15€
Doprava 5x denně do Chanie, 2x Plakias, 1x Rethymno.


AGIA ROUMELI
Orientace Východiště, nebo konec cesty z Samarie. Prodej jízdenek na loď blízko pláže.
Ubytování Hotel Agia Roumeli – na západním konci města –20€
Oasisi – 15€
Doprava Pouze loď do Hora Sfakion, přes Loutro. Další do Paleohora.


SAMARIA
Ačkoli je na Krétě soutěsek nepočítaně, turistický průmysl si zvolil právě tuto. Asi proto, že je největší a nejdelší. Z výšky okolo 1500 metrů se během 16 kilometrů chůze sestoupí až k hladině moře odkud turisty odvážejí lodě podél pobřeží do Sfakie, kde je první přístup silnice k moři. Odtud už je zase odvážejí autobusy do hotelů. Tato túra je popisována úplně ve všech průvodcích a je proto spolu s Knossosem asi nejvyhledávanějším cílem turistů na celé Krétě.
Zpočátku asi hodinu prudce klesáme serpentinami po dobře upraveném chodníku. Na cestě jsou zřízena odpočívadla s lavičkami i kamenné studánky, ke kterým je uměle pomocí hadic dováděna voda, aby turisti v létě nezdechli. Okolo cesty rostou mohutné borovice, cypřiše a níže platany a fíky. Brzy docházíme ke kostelíku Agios Nikólaos, kde je i malá kamenná chata hlídačů parku. Pro turisty je určeno posezení pod krásným velkým stromem. Kostelík zprvu není k nalezení, protože je skryt za kamenným domkem.
Potok plný vody se později ztrácí v zemi a koryto je náhle vyschlé. V polovině soutěsky, je stará vesnice Samaria, podle níž nese strž název. Přecházíme po mostku na druhou stranu rokle vytvořené potokem, kde ve skupinkách odpočívají spoluturisté na krásných místech k sezení ve stínu fíkovníků. Centrem odpočívadla je kamenná kašna zásobovaná vodou. Pár opravených domů slouží jako základna strážcům parku.


OMALOS
Orientace 36 km od Chanie, nástupiště do Samarie. Malá vesnice s několika hotely asi 4km od vstupu do Samarie.
Ubytování Hotel Omalos 25€ double, s sat.TV.
Samaria – 18€ podobný Hotel Exari – 18€.
Doprava 5x denně autobus do Chanie.


HERSONISSOS
Orientace 26 km od Iraklia. Pobřežní silnice vedoucí z Iraklia do Agios Nikolaos se zde nazývá El Venizelou. Většina cestovních kanceláří a služeb je podél této silnice.
Informace Hermes Rent a Bike.
Památky a zajímavosti V okolí vesnice Koutoulafari s typickou krétskou atmosférou.
Ubytování Většina hotelů drahých cca 30€
Doprava Každých 30 min autobusy do Iraklia.


MALIA
Orientace Vznikla v roce 1970 jako pobřežní rekreační středisko.
Hlavní silnice z Iraklia vede přes město. Podél silnice jsou hotely, restaurace.
Staré město je na jih od této silnice
Informace Charlieś Travel na hlavní třídě.
Památky a zajímavosti Palác Malia – 3 km východně od města postavený ve stejné době jako Festos a Knossos. První paláce byly postaveny okolo roku 1900 př.n.l. a přestavěny po zemětřesení v roce 1700 př.n.l. Při vykopávkách bylo nalezeno mnoho památek ne život Minojců.
Při vstupu je Východní nádvoří, na jihu jsou sklady s pitsy a velkými sily. Východně od vstup do paláce, který vede na jižní konec centrálního nádvoří. Na severovýchod je Kernosův kámen – disk s 24 otvory podél obvodu, skutečný význam je nejasný.
Po velkém schodišti dojdeme do svatyně. Na severu je sloupový koridor a vedle sloupová krypta, zdobená minojskou dvojitou sekerou. Impozantní centrální nádvoří je 48m dlouhé a 22m široké a obsahuje zbytky minojských sloupů.
Na severním konci nádvoří je lodžie, která byla pravděpodobně používána k ceremoniálním účelům. Vedle lodžie je sál pantera, kde byly nalezeny kamenné sekery zdobené pantery, datované do 17. stol. př.n.l.
královský apartment a kašna.
archivu byly nalezeny tabulky s lineárním písmem A. Prohlídku zakončíme u severního východu pohledem na skladovací pithosy na severním nádvoří.
Otevřeno – mimo Po – 8.30 – 15.00
Ubytování Vše drahé cca 30€
Doprava Autobusy každých 30 min do Iraklia.


AGIOS NIKOLAOS
Orientace
Agios Nikolaos (8000 tisíc obyvatel), město založené teprve v roce 1869, se nestalo jen tak jedním z nejnavštěvovanějších míst na celém ostrově. Jeho poloha a okolí jsou zcela ojedinělé: Dva ostrovy San Antonio a Spinalonga doplňují celkový dojem. Také je zde záliv San Nicolo, kde kdysi kotvily lodě Benátčanů. Dnes tady stojí luxusní hotely. Centrem je Plateia Venizelou 150 m od Sofias Venizelou, kde je autobusové nádraží.
Informace Otevřeny 8.oo – 21,30 (mapa 15)
Památky a zajímavosti
Původně tu byl přístav pro nedalekou dórskou osadu Lato a jmenoval se "Pros Kamares". Název města Agios Nikolaos se váže ke stejnojmennému byzantskému kostelu (sv. Mikuláš), jehož nejstarší části pocházejí z doby obrazoborectví.
Když Krétu obsadili Benátčané, vybudovali na ostrově pevnost Mirabello. Na jejích zbytcích se dnes tyčí drahé hotely. Námořní stranu města střežila pevnost Spinalonga. Agios Nikolaos je metropolí prefektury Lassithi. V létě je město přeplné turisty, ovšem v zimě sem návštěvníky láká mírné klima.
Jezero Voulismeni Kolem nevelkého jezera a přístavní zátoky se převážně odbývá noční život města. Bývalé sladkovodní jezero bylo v letech 1867 až 1871 spojeno kanálem s mořem. Podobným geologickým úkazem - sladkovodní jezero napájené podzemním pramenem - je jezero Kournas na západní Krétě.
Poloostrov, místo, kde stále pevnost Mirabello, vybudovaná Benátčany. Pevnost je vyobrazena na benátských rytinách.
Možnosti koupání jsou ve městě dost omezené. Pláže jsou úzké a mají příliš málo písku pro příliš mnoho turistů. Lepší místo jsem našel na útesech pod pobřežní promenádou směrem na Eloundu.
Archeologické muzeum
Archeologické muzeum bylo zřízeno v roce 1970 a byly sem přeneseny bohaté, nové archeologické nálezy z východní Kréty, které byly až do té doby umístěny v Herakliu. Toto muzeum je po muzeu v Herakliu druhým nejvýznamnějším muzeem Kréty. Doporučujeme muzeum navštívit, protože je zde možné spatřit kouzelné vázy, neobvyklé nádoby, poháry, sošky a jiné vzácné nálezy. Exponáty jsou od mladší doby kamenné až do konce řeckořímského období a návštěvník zde získá dobrý přehled o vývoji umění na Krétě. Exponáty jsou umístěny v sedmi velkých sálech, které se procházejí ve směru hodinových ručiček. Jsou tak řazeny podle stáří. V prvém sále jsou nálezy z mladší doby kamenné a raně mínójské doby (6000 až 2100 př. Kr.), ve druhém sále jsou nálezy z raně mínójské doby a střední mínójské doby (2500 až 1900 př. Kr.). Třetí sál představuje nálezy ze střední a pozdní mínójské doby (1900 až 1050 př. Kr.). Ve čtvrtém sále jsou nálezy z pozdně mínójské doby a z doby geometrických ornamentů (1500 až 750 př. Kr.). V pátém sále si prohlédneme nálezy z doby geometrických ornamentů a z doby klasické (800 až 450 př. Kr.). Šestý sál představuje archaickou a klasickou dobu (1050 až 400 př. Kr.). V posledním sále jsou nálezy z doby helénistické a římské (4.století až 2. století př. Kr.)
Muzeum je otevřeno každý den mimo pondělí od 8.30 do 15.00 hodin.
Kostel sv. Mikuláše (Agios Nikolaos). V nenápadném byzantském kostele se dochovaly fragmenty fresek z období obrazoborectví s nefigurálními motivy. Klíč vám půjčí v hotelu Minos Palace, stačí se zeptat.
Výlety
Existují dva ostrovy, které se jmenují Spinalonga - jednak ostrov s pevností a jednak bývalý poloostrov před Eloundu, který je dnes spojen s pevninou frekventovanou hrází. Spinalonga (italsky to znamená dlouhý trn). Je to benátská tvrz, náležící k množství opevněných řetězů, které měly chránit severní pobřeží Kréty (například Gramvousa a Souda). Spinalonga byla vybudována v 16. a 17. století. Nic proti ní nezmohla ani vyspělá osmanská obléhací technika. Pevnost nebyla nikdy dobyta. I po obsazení Kréty v roce 1714 zde setrvávala vojenská jednotka. Nakonec se stáhla, protože Spinalonga ztratila ve Středozemním moři ovládaném Turky svůj význam.
Elounda Mořské lázně s podlouhlými luxusními hotely jsou malebně rozprostřené kolem zálivu. Najdete zde velmi dobré rybí restaurace a již zmiňované drahé a luxusní hotely.
Kritsa
Typicky krétská vesnice. V létě sem přijíždějí autobusy plné turistů. Ženy se tady tradičně zabývají ručními pracemi, háčkují, pletou a tkají a vyrobené zboží pak prodávají turistům. Pod vesnicí je byzantský kostel Panagia Kera vyzdobený nástěnnými malbami, které se uchovali v celkem slušném stavu. Na těchto freskách jsem většinou viděl různé benátské světce. Jsou zde vidět různé styly malířů, protože výzdoba vznikala postupně po mnoho let. Také tady můžete vidět cyklus Umučení Páně s dost drsným vyobrazením vraždění neviňátek v Betlémě. Dále jsou tady scény ze života Anny a její dcery Marie a pár scén z ráje.
Lato
Starý dórský polis, který byl založen v postminojském období a svého rozkvětu dosáhl v 5.stol. př. Kr. Francouzští archeologové tady vykopali agoru mezi dvěma akropolemi. Můžete si odpočinout na staré antické lavici. Vpravo a vlevo můžete vidět strážní věže.
vesnice malomocných na Spinalonze
Obvyklá trasa turistů, kteří navštěvují Spinalongu z Agios Nikolaos, nebo Eloundy, vede kolem opuštěných domů postavených ve 20. století. V roce 1903 rozhodla řecká vláda vysídlit ze Spinalongy turecké obyvatelstvo a zřídila na ostrově ghetto pro nemocné leprou. Malomocní tu žili v kolektivním společenství jako ve vsi až do roku 1957. Měli vlastní školu, obchody, dílny, kavárnu i kino. Rodinní příslušníci, kteří nemocné navštívili museli před odjezdem projít dezinfekční stanicí u starého přívozu. Nebožtíci byli pohřbíváni v betonových sarkofázích na hřbitově nedaleko dnešního přístavu.
Ubytování
Nejbližší kemp je Gournia Moon
Camping blízko Gournia – zastávka autobusu do Sitie.
Domatia – Green House – Modatsou15 -od autobusového nádraží po Tavla a potom doprava. – 10 €
Aphrodite Rooms – Koritsas 27 – 10€
Doprava
Ierapetra 8x denně, Iraklio každou půlhodinu, Sitia 6x denně.


SITIA
Orientace
Autobusová stanice je na jižním konci Karamanli, která pokračuje k zálivu. Hlavní náměstí Plateia El Venizelou s palmami a sochou umírajícího vojáka je na severním konci Karamanli.
Informace Tzortzakis Travel – Kornarou 150
Památky a zajímavosti
Archeologické museum – sbírky místních nálezů od neolitu do římské doby se zaměřením na minojskou kulturu.
Otevřeno – mimo PO – 8.30 – 15.00
Ubytování
Youth hostel (18) – Therissou 4- a silnici do Itaklia postel 5€, s kempem.
Doprava 6x denně bus do Ierapetra, 5x denně do Iraklia přes Agia Nikolas, 5x do Vai, 2x do Kato Zakros přes Palekastro a Zakros.


PALEKASTRO
Orientace Moderní město. Hlavní třída Karamanli,vede přes město a rozdvojuje se v městském centru. Autobus staví v centru města.
Památky a zajímavosti v okolí
Pláž Kouremenos – skvělé koupání.
Klášter Moni Toplou
Ubytování
Hotel Hellas single 20€ Tv, air-condition.
Eva Rooms 16€
Doprava Zastávka autobusu ze Sitie do Kato Zarkos a do Vai.


ZAKROS
Orientace
45 km jihovýchodně od Sitia.
Památky a zajímavosti
Palac Zakros – byl odkryt jako poslední z minojských paláců. Křišťálová váza s býčí hlavou je vystavena v Irakliu.
Starověký Zakros byl nejmenší z pěti minojských paláců byl hlavním přístavem a obchodoval s Egyptem, Sýrií, Analolií a Kyprem.
Pokud vstupujete do paláce od jihu nejprve uvidíte palácové dílny. Králův a královnin pokoj jsou napravo od vchodu. Vedle králova pokoje je hala cisteren. Sedm schodů vede k nádržím, které mohly být bazén, akvárium, nebo měly náboženský účel. Vlevo od je studně světla a centrální nádvoří, ústřední bod celého paláce.
Zajímavý je oltář na severovýchodě nádvoří. Při vykopávkách zde byly nalezeny zbytky oliv, jako obětina bohům.
Otevřeno 8.30 – 15.oo Út - Ne
Ubytování Hotel Zakros double 18€
Doprava 2 x denně autobus z/do Sitie


KATO ZAKROS
Památky a zajímavosti Pláže ohraničené piniemi.
Ubytování Domatia cca 18 – 30€, asi kemp na pláži.
Doprava 2x autobus z Zakrosu


IERAPTERA
Informace South Crete Tours – Lasthenous 36
Památky a zajímavosti
Archeologické museum –v jediné mistnosti – předměty nalezené v okolí města.
Otevř. 8,30 – 15,00 vstup zdarma
Jižně od pobřeží je pevnost postavené Benátčany.
Otevř. 8,30 – 15,00 vstup zdarma,
Pláže – hlavní pláž blízko přístavu a další za Patriarhou Metaxaki, obě se šedivým pískem.
Ubytování
Kemp – Koutsounari Camping – 7 km od Ierapetra. Restaurace, minimarket. Autobus zde nestaví.
Hotel Coral – Katzonovatsi 14 – 10€ single
Doprava 6x autobus do Iraklia přes Agios Nikolaos, Gourni a Istron. 8x do Makrigialos – přes Koutsounari. 6x Mirtos a 2x týdně do Ano Viannos


ANO VIANNOS
Orientace 65 km od Iraklia na jižních svazích hory Dikti.
Jediná hlavní silnice vedoucí celou vesnicí. Pošta je naproti zrestaurovaného kostela. Značky vedou ke klášteru Agia Pelagie. Památky a zajímavosti
Folklorní museum –na západě města – expozice tradiční krétské kultury, barevné kostýmy, hudební nástroje, lisy na olivy a víno, tkalcovství a farmářské nástroje.
Otevřeno – 10.oo – 14.oo
Klášter Agi a Pelagia ze 14.století. Vnější zdi jsou zdobeny frezkami od Nikofora Forase. Na klíče se zeptejte v místní kafeterii.
Ubytování
Jediné domatio Taverna Rooms Lefkaz,naproti kláštera single 10€, v přízemí restaurace.
Doprava Špatné spojení – 2 autobusy týdně z Iraklia a dva z Iarapetry.


KERATOKAMBOS
Orientace 13 km od Ano Viannos
Památky a zajímavosti V městě se nachází pouze pláž, jinak nic zajímavého.
Ubytování Na pobřeží Taverna a Rooms Thoinikas – single 15€
Taverna Nikitas – 15€ postel.
Doprava Do vesnice nevede veřejná doprava


ARVI
Orientace 3 km východně od Ano Viannos. Hlavní třída vede přímo k písečné pláži
Památky a zajímavosti Banánovníkové plantáže.
Asi 3 km od vesnice monastýr Moni Agios Andronios z 19.stol.
Ubytování Pension Kolibi – 1km od vesnice 20€ double s koupelnou.
Doprava Bez veřejné dopravy


Jídlo a pití
Tzatziky jogurt, okurka, česnek, speciální koření, vhodné na chléb i k masu, podává se skoro ke každému jídlu
Dakos chléb obalený v rajčeti a změkčený olejem, posypán sýrem myzithra
Mousaka mleté maso s lilkem a bešamelem, zapečené
Gyros pečené maso, často si můžete vybrat i druh masa
Souvlaki tradiční maso na špízu, skoro jako Gyros
Choriatiki řecký salát, okurka, rajče, cibule, paprika, černé olivy, sýr, feta; často jako předkrm
Pasticio těstoviny s mletým masem a sýrem
Styfado králičí maso
Tyropitta listová taštička plněná sýrem
Spanakopitta listová taštička plněná špenátem
Milopitta listová taštička plněná jablky
Dolmades vinné listy plněné mletým masem a rýží, prodávané s kyselou smetanou
Taramasalata růžová kaviárová pasta
Melitanoslata lilkový salát
Kalamarakia kroužky chobotnice obalené v mouce s bílkem a smažené; dost drahé :-)
Gyros pitta gyros, hranolky, zelenina, kečup, zabalené do amolety, prodává se všude

Tradiční nápoje:
Ouzo anýzovka, ředěná vodou vytváří zajímavou mléčnou barvu, podává se s pochutinami (sýr, krevety, olivy) v tradičních ouzeriích
Rakki krétská pálenka, často podávaná po večeři spolu s melounem či jiným ovocem, dost silné
Metaxa známý řecký koňak
Ratsina bílé víno s pryskyřicí, pije se pouze k jídlu, podporuje trávení
Frapé studená káva, pije se s mlékem a cukrem, velmi dobré a osvěžující v letních parnech


INTERNET
Athens
Amstel Internet Cafe-62 Kifisias ave. Maroussi, Athens, Attica 151 25 3€/ hod - Po- So - 10: 00 - 24.00
HYPERCORNER Internet Cafe 102,Agiou Ioannou Str., Agia Paraskevi - ATHENS 153 42 2,5-8€ / hod - Po-Čt 9:00-22:00 Pa 09:00-00:00 So 12:00-00:00, Spojení - autobus B5,A5,B5 vedle The American College of Greece.
ASTOR INTERNET CAFE Pattision & Kapodistriou 22, Athens 10432 Greece, 3,50 €/ hod - 10.oo - 22.oo
Skynet Centers Voulis 30 & Apollonos 10 Syntagma, Athens 105 57, Greece, $5/ hod 9.30 - 20.30 daily
mocafe 49 Str Marnis&Veranzerou, Athens 10438 HELLAS(Greece), 5$/ hod 9:00 - 2:00
Downtown Internet No 10 Omonia Square, Athens 10431 Greece, $ 4.00/hod - 9:00 - 21:00 pm PO -PA
Aboard Xplorer Glyfada Internet Cafe, Xorikon 4 Glyfada , Athens , 16675 , Greece, 5.50€ /hod min 2.50€ - 10.00 - 01.00
Billies 7 Vouliagmenis Ave. & E.Venizelou str., Glyfada, Athens, 3.50$/ hod - 10:00 - 24.oo

Chania,Crete
Vranas StudiosMitopoleos sq, Kalinikou Sarpaki & Agion Deka (corner), v aleji u ortodoxniho kostela blízko Benátského přístavu, 3€/ hod na magnetickou kartu
KATHODON INTERNET CAFE ISODION 10 - OLD HARBOUR ,CHANIA, 3 €/hod - 9.oo - 0.30, 50m od Strarého přístavu

Heraklion, Crete
Sport Cafe 25th August, Heraklion, Crete 71307, Greece, 3,55 EURO / h - 6:00 - 02:00
CyberPoint Net Cafe117, PARASKEYOPOYLOY str, Iraklion, Crete 71305 GREECE, 4€/hod - 10:00-24:00
ISTOS Cyber Cafe2 Malikouti, Iraklion CRETE 71202 Greece, 4€/hod - 9:00 -01:00

Hersonnissos Crete
Eight Days a Week 206 Main Road, Hersonnissos Crete, Greece, 5€/ hod 11.oo - 2.30

Larissa
Internet center, Asklipiou 34, Larissa 41221 Greece, 3.4 USD - 09:00 - ???
The Web Iliodorou 4, Triangle Square, Larissa 41222 Greece, 3€/ hod nonstop

Mykonos
coffee cornerMykonos, kyklades 84600, uprostřed města, 8€/ hod - denně

Paleochora
PC-Corner Paleochora 73001 Greece, 5€/ hod - 09:30 - 14:00 18:00 - 23:00

Pireaus
SURF IN internet cafe - Ir. Polytexneiou 42-44 &, Platonos 3, 5€/ hod - Po-Pá 08:00-21:00 So 08:00-15:00
Dios Internet- Sotiros & Androutsou 170, Piraeus 185 36 Greece, 5€/ hod - 9:00 - 23:00
Netmania Internet Cafe Vas. Pavloy 135, Kastella, Piraeus 18533, 3€/ hod - 11:00 - 24:00
Zeas Internet Center Mitrooy 2 ,Piraeus , Greece, 3,60 €/ hod - 9:30 - 23:00

Santorini
Lavacafe Fira Santorini, Santorini 84700 greece, 3€/ hod 9:00 - 1.oo, 50m od hlavního náměstí


zpět