NĚKOLIK PRAKTICKÝCH RAD NA CESTY

Trocha souvislosti, text byl psán někdy v roce 1993 a je postaven na tehdejší způsob cestování. Ale většina rad je platných i nyní. Takto budou psány komentáře.
V tomto oddíle vám pokusím poskytnout několik užitečných rad na Vaše cesty .
I dosud existuje v řada lidí, kteří by velmi rádi cestovali do ciziny, ale myslí si, že je to velmi finančně náročné. V tomto omylu jsou ještě utvrzováni nabídkami cestovních kanceláří, které požadují vysoké ceny. Cestovat lze i levně, vyžaduje to pouze trochu odvahy a chuť řešit drobné problémy.
V současné době se cestovky trochu "umoudřily" a ceny klesly na reálnou cenu. Bohužel zase pro změnu začaly krachovat a klient potom musí řešit stejné problémy jako kdyby cestoval na "vlastní pěst".
Náklady na cestu lze rozdělit na několik částí:
- náklady na cestu do místa pobytu
- náklady na cestování po dané zemi
- náklady na stravování
- náklady na ubytování
- evt. náklady na pojištění
Z tohoto rozpisu je již zjevný návrh nejlevnějšího způsobu cestování - jít pěšky, spát venku a živit se sběrem plodin.
Tento způsob je však obtížně proveditelný.
Nejdražší položkou v rozpočtu cestovatele je doprava do místa pobytu a doprava po dané zemi.
Bohužel tyto ceny stále stoupají a tento trend bude i nadále pokračovat.
Za tyto dvě položky lze ušetřit při cestování stopem, tento způsob je pro odvážnější jednotlivce s dostatkem času ideálním řešením. Vyžaduje pouze ruku na stopování a ústa na domluvu s řidičem. Pokud něco z těchto věcí postrádáte (čas, odvahu, ruce nebo ústa) je nutno se poohlédnout po jiném způsobu dopravy.
Z nabídky dopravních prostředků - vlak, autobus, letadlo se nejvýhodnějším jeví tento způsob dopravy - na místo v cizině se dopravíte autobusem, někdy je levnější i jednorázový výlet a po cizině se dopravujeme na vlastní pěst - výhodnější na východ od naší krásné země.
Tento způsob ovšem naráží opět na problém doby přepravy – týdenní cestování do místa pobytu není nic příjemného, vzhledem k různým cenám víz a tomuto časovému faktoru se v některých případech vyplatí použít letadlo.
Další možností je zakoupit si již doma jízdenky na vlak , buď na určitou trasu - levnější, ale jste touto trasou vázáni, nebo síťovou na určitý počet dní - EURODOMINO, o trochu dražší, ale cestujete jak a kam chcete.
Na zpáteční cestu je cenově výhodnější autobus, ale jste vázáni dobou odjezdu.
Protože nejdražší jsou mezistátní jízdenky, je výhodnější cestovat k hranicím "místní dopravou" překročit pěšky, pokud je to možné, a opět nasednout na dopravu dalšího státu. Toto asi platí dosud. Při použití letadla je vhodné se porozhlédnout po tzv. nízkorozpočtových společnostech

Za stravování lze ušetřit obligátním způsobem, vezeme spolu množství konzerv.Tímto způsobem v současné době již příliš neušetříte, ceny se srovnávají
Toto množství je nutno sebou nosit. Protože se jíst musí, alespoň někdy, nabízím řešení, určité množství potravin si sebou vézt - doporučují různé lančmíty a paštiky, tedy to co lze konzumovat i studené, instantní polévky a obilné vločky s přísadami rozinky, ovoce. Jedná se o potraviny, které nepotřebují náročné tepelné úpravy.
Zbytek potravin je tedy nutno zajistit v cizině - nákupy v supermarketech, lidové jídelny typu McDonald. Supermarkety typu Alda, Spar, Alimenteri a pod. se objevují na okraji měst a ceny jsou zde až o polovinu nižší.
K jídlu patří neodmyslitelně i nápoje - zde je volba jednoduchá - čistá pramenitá voda a různými přísadami, nabídka je velmi široká. Většina vody tekoucí z vodovodu je pitná, podezřelou vodu pokud ji již musíme pít, dezinfikujeme např.jódem nebo převaříme, nejlépe obojí.
Šetřit na ubytování lze velmi snadno - nebudeme spát v placených ubytovnách.
Snadno se to napíše, ale trochu hůře se to splní. Zkuste přespat na Václaváku.
Snadněji se hledá místo na spaní v přímořských městech - malá nehlídaná pláž ukrytá před pohledy zvědavců. Chystat se na spaní před pohledy stovek lidí není příjemné a je to i dost nebezpečné.
Jak si tedy nalézt obstojné místo na spaní?
Začít hledat místo co nejdříve, čím déle se hledá, tím lepší místo se nalezne. Hledáme místo ukryté před náhodnými pohledy, ale ne moc zastrčené, abychom se měli v případě nouze šanci dovolat se pomoci. Místo na spaní by se nemělo nacházet poblíž skládek a kanalizace, nejen kvůli hygieně, ale i kvůli psům, kočkám, a různým hlodavcům. Je pochopitelně mnohem bezpečnější spát ve skupině než sám, ale pouze se známými osobami. Je vhodné se vyhýbat hlučným skupinám, ohňům a alkoholovým dýchánkům. Pozor na dny konání sportovních utkání, tedy hlavně na místní fanoušky. Při spaní na pláži je vhodné dávat si pozor na příliv a na místa spouštění lodí, probudit se ve vodě není moc příjemné. Ve městech lze spát v parcích, zde je riziko dost vysoké.
Nocleh je možný i na nádražích, spánku si zde však moc neužijete.
Ve větších městech je možnost zkusit štěstí v náboženských komunitách - sikové, Hare Krišna a pod. Zkusit se může i Armáda spásy popř. Bahnhofmission, nejsou sice určené pro takové účely, ale ze pokus to stojí.
V případě pokusu o oloupení je nutné zvážit nebezpečí při kladení odporu, vleže ve spacáku nemáte mnoho šancí proti partě výrostků, a raději oželet peníze a ochránit si zdraví.
Cennosti a peníze samozřejmě nenecháváme v batohu, ale ukládáme je do spacáku popř. si je zavěsíme na tělo. Je vhodné peníze rozdělit na několik částí, v případě oloupení vám něco zbude.
Pokud budete spát venku je dobré si připravit igelit či plachtu pro případ nočního deště.
Pojištění - otázka sama pro sebe, zda se pojistíte (cena cca 20Kč za den). Ve většině případů se vám nic nestane , ale náhoda je ..... . Pokud podnikáte riskantnější cestu, myslím, že pojištění by bylo vhodné. Základní ošetření je ve většině zemí sice zdarma, ale pobyt v nemocnici, léky,apod. si hradíte sami a ceny jsou dost vysoké.
"Pod širákem" se samozřejmě spát lze. Ale uvažoval bych o tom pouze mimo města. V městě se investice cca 15€ za hotel vyplatí

Jak tedy cestovat ?
Základem vašeho cestovního vybavení je kvalitní, přiměřeně veliký BATOH - je vhodné, aby byl měl větší počet kapes a byl přístupný i z boku, rozpínání ve přední části. Krosna se sice pohodlněji nosí, ale je obtížněji skladná a nosíte navíc váhu rámu. Při balení je vhodné, pro každodenní nošení, nepřesáhnout hmotnost 15 kg. Pokud balíte pouze oblečení, potraviny a tábornické potřeby, není to větší problém.
Pro spaní venku je nutný SPACÍ PYTEL . Při nákupu, či výrobě je nutné řešit kompromis mezi hmotností a tepelnou kapacitou. Pro cestování v létě stačí pytel tenčí a lehčí – hmotnost 0.9 - 1.5 kg.
Je samozřejmě možné spát rovnou na zemi, ale je vhodnější používat nějakou PODLOŽKU. V prodeji jsou různé typy karimatek, které mají pouze jednu nevýhodu - jsou obtížně sbalitelné. Mnohem vhodnější jsou tenké igelitové nafukovací matrace, nemám na mysli těžké gumotextilové matračky, ale matračky z PVC - lehké cca 0.5 kg a velmi skladné, cena dle druhu 100-300 Kč. Případná protržení se velmi snadno opraví obyčejnou izolepou.
Někdy je vhodné nespát na zemi, ale nad ní, k tomu nám poslouží HAMAKA neboli česky houpací síť.
Lze ji zakoupit, ale vyrobená je vhodnější, jedná se tenkou silonovou tkaninu (délka cca 2m, šíře cca 0.7m ) na kratších koncích vytvoříme sešitím tunýlky, do kterých navlékneme provázek, kterým hamaku připevňujeme např. mezi stromy.
Tento kus látky je vhodné dobře naimpregnovat proti vodě. Lze jej použít k mnoha jiným účelům, jako pláštěnku, deku atd.
Pokud nepočítáme s delším pobytem v kempech je zbytečné brát si s sebou stan, vystačíme s IGELITEM.
Je možné koupit igelitový válec, nebo si jej z igelitu vyrobit slepením ( šíře dvojitého igelitu cca 60cm). Protože válec musí být na obou koncích otevřený, jinak sice nezmoknete, ale zpotíte se, musí být na průměrného člověka alespoň 3m dlouhý. Potom už je provázek mezi stromy a obydlí je hotovo, není sice pro klaustrofobiky, ale nezmoknete.
I když si během cesty nebudeme vyvářet jako v Alcronu, je vhodné si čas od času dopřát teplou stravu.
Buď v hotelu či jídelně, nebo si cosi teplého budete muset vyrobit sami. K tomuto účelu budete potřebovat dvě věci - vařič a nádobu na vaření.
VAŘIČ i když se již v prodeji objevují malé i lehké plynové vařiče, je jejich použití trochu zkomplikováno spotřebou plynu a dost vysokou cenou.
Pro občasné vaření plně stačí klasický a osvědčený vařič na pevný líh. Pro informaci: na uvedení 1l vody do varu za normálních podmínek stačí 1 tableta lihu. Pevný líh uchovávejte v suchu.
NÁDOBA velikost volíme podle počtu strávníků. Vhodnější je nádoba širší než vyšší. K nádobě patří poklička, která vám ušetří palivo a lze ji použít i jinak.
OBLEČENÍ - protože každý ušetřený kilogram na váze batohu je dobrý, oblečení nebereme příliš mnoho.
Volíme takový typ oblečení, na kterém není vidět drobné ušpinění. Raději volíme přírodní materiály. Oblečení volíme volnější, aby šlo jednotlivé vrstvy oblékat na sebe, čímž získáme velké množství možností oblečení.
Množství a druh šatstva volíme podle počasí navštívené země, neměla by mezi ním chybět nepromokavá bunda a velký šátek, který lze použít na tisíce účelů.
Příliš roztrhané kusy oděvu vyhazujeme, drobná poškození hustě prošijeme a podlepíme náplastí. Pokud je to možné, šaty občas vypereme.
Boty- volíme dle potřeby. Většinou stačí jedny pevnější např. kožené, a jedny lehké např.sandály, ve skutečně teplých zemích stačí pouze jedny boty – obyčejné plátěnky.
Boty musí být pohodlné a dobře vyšlápnuté, špatně zvolená obuv a tím vzniklé otlaky, znepříjemní celou cestu.

Hygiena - pro zachování zdraví je nutno dodržovat základní hygienické návyky. Pokud bydlíme v hotelích je to snadné. Pokud se touláme jen tak, musíme možnost umytí hledat - v moři se mýt nelze, ale na plážích bývají občas sprchy, lze proniknout na placené pláže, kde sprchy jsou vždy. Je také možno zajít do kempů a umýt se tam.
Ve městech bývá výběr menší, do hotelu vás jen tak nepustí, zkuste veřejná WC a nádraží, kde bývají umývárny.
Léky - pokud pravidelně užíváte některé léky, pochopitelně si je vezmete na cestu s sebou. Jinak si s sebou je vhodné vzít některá léčiva, která vám v případě nutnosti ulehčí situaci. Především jsou to analgetika - např. Alnagon či Sedolor, léky na střevní problémy - např. živočišné uhlí, Endiform , univerzální Acylpyrin,nějaká desinfekce např. jód, kterým lze dezinfikovat i vodu,nebo Framykoin, oční kapky, náplast, obvaz. Množství záleží na vaší volbě, náplastí však nešetříme, má velmi široké použití. Před cestou je vhodné zajít k zubnímu lékaři.
Užitečné drobnosti - ve vašem cestovním vaku by neměly chybět některé drobnosti, jejichž potřebnost poznáte, až když vám budou chybět.
Jedná se především o: silnější jehla i niť, zápalky, svíčka, drát, žiletka, tužka, kousek papíru, kus provázku. Hodí se i čepel nože, lupa, pro lidi s vadou zraku i sklo z jejich brýlí. Každý jistě přijde na další drobnosti, které je vhodné mít na cestách stále u sebe.
Cennosti - na každou cestu si bereme věci, jejichž ztráta by pro vás znamenala značné nepříjemnosti tj. pas, peníze, jízdenky, atd. Tyto věci se musí tedy pečlivě opatrovat. Řešením jsou různé závěsné taštičky a vaky. Existují dvě řešení - taštička okolo krku a taštička okolo pasu. Každé řešení má své výhody i nevýhody, volba závisí na vás.
Cestovní náležitosti - v současné době snad každý ví, že na cestování potřebuje PAS. Ne každý si ovšem uvědomuje, že pas musí být také PLATNÝ,tzn.platit alespoň do dne návratu do vlasti. Toto ovšem ve většině případů nestačí, pro udělení vstupního víza je ve většině případů požadována 3- 5 měsíční platnost pasu. Je vhodné mít kdesi v zavazadle kopii přední, nebo zadní, dle typu pasu, strany pasu, ta s fotografií, nenahrazuje sice pas, ale podstatně zrychlí jednání s úřady při jeho ztrátě. Při ztrátě pasu se obraťte na zastupitelský úřad, buď na náš, nebo na ten, který vyřizuje záležitosti naší vlasti, adresu si je nutno zjistit. Při totálním okradení o peníze, doklady apod.se obracejte tamtéž, ale peníze pro vás musí složit někdo doma, je dobré si zajistit a dohodnout koho touto možností vám pomoci poctíte.
Pro cestování do některých zemí, je nutné vlastnit ještě VÍZUM. Zda do dané země potřebujete vízum, zjistíte nejrychleji dotazem např. Čedok. Zde také zjistíte, zda vízum obdržíte rovnou při vstupu na hranicích, nebo zda si o něj musíte požádat dopředu na jejich zastupitelském úřadu. Pro vyřizování je vhodné vlastnit několik vlastních fotografií a vhodné jsou i kopie pasu. Je vhodné nepřekračovat dobu platnosti vstupního víza, kontrolní orgány bývají poněkud nedůtklivé.
Do některých zemí je pro občany naší rozvíjející se země požadována POVINNÁ VÝMĚNA PENĚZ, resp. vlastnictví určitého množství valut na den pobytu. Občas kontrolováno, občas ne, někdy podmínka získání vstupního víza např. Anglie. Lze trochu obelstít množstvím dokladů o jakoby zajištěných službách, popř. cestovními šeky. Nejlepším argumentem je však balík peněz, stojí za to zkusit naší volně směnitelnou Kč.
Pas už potřebujete pouze mimo EU. Povinná výměna již není také požadována.
Do exotických zemí je občas požadován OČKOVACÍ PRŮKAZ. Kam a proti čemu se musíte dát očkovat vám poradí lékař, popř. Ústav tropických chorob Praha.
Užitečnou věcí na cesty jsou různé PRŮKAZY NA SLEVY. Jmenuji zde alespoň dva : ISIC - pro studenty středních a vysokých škol.
FYITO - pro mládež do 26 let. Platí od zakoupení až do dosáhnutí 26 let.Slevy podobné jako u ISIC, vstupy do některých památek a muzeí zdarma.Kde a jaké slevy uplatňovat nelze přesně určit, pouze poradit - zkoušet, zkoušet a .... zkoušet.
V mnoha problémech vám mohou pomoci i místní instituce - informační kanceláře - Mapy, ubytování, jízdenky, nebo ve vážnějších případech policie evt. cizinecká policie.
Při jednání s policií např. v případě okradení, havárie vozidla atd. požadujte vždy tlumočníka do mateřského jazyka a překlad protokolu. Nepodepisujte nic v jazyce, kterému úplně nerozumíte. Doklady předkládejte pouze uniformovaným osobám a nenechávejte je jako záruku. Český pas je ve světě celkem ceněn a lze jej dobře zpeněžit.

Doufám, že vám tyto rady usnadní cestování a zpříjemní vaše cesty.

ŠŤASTNOU CESTU A ÚSPĚŠNÝ NÁVRAT

ZPĚT